Dünya Atletizm Şampiyonası’nda Güney Afrika asıllı atletimiz Karin Melis Mey’le güldük. Bayanlar uzun atlama finaline çıkan Mey, 6.80’lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda Berlin Olimpiyat Stadı’nın gönderine ay-yıldızlı bayrağı organizasyonun son gününde Güney Afrika asıllı atletimiz Karin Melis Mey çektirdi.
9 sporcuyla geldiğimiz ve büyük bir hayal kırıklığı yaşadığımız dev organizasyonun son gününde bayanlar uzun atlama finallerine çıkan Melis Mey, kazandığı dünya üçüncülüğü ile gururumuz oldu.
Milli atletimiz, kendinden oldukça emin bir yarış çıkardı. Güçlü rakipleri arasında ilk hakkında elde ettiği 6.76’lık derecesiyle genel klasman dördüncülüğüne yerleşen atletimiz, ikinci hakkında atlama tahtasına basarak faul yaptı. Üçüncü hakkını çok iyi kullanan ve 6.80’lik bir derece yakalayan Mey bu başarılı atlayış sonrası bir anda kendisini üçüncü sırada buldu.
Dördüncü ve beşinci haklarında da faul yapan atletimiz son hakkında 6.49’luk bir derece yapmış olmasına rağmen 6.80’lik üçüncü atlayışıyla bronz madalyanın sahibi oldu.
Bu kategoride altın madalya 7.10’la ABD’li Brittney Reese, gümüş madalya ise 6.97 ile Rusya’dan Tatyana Lebedeva’nın oldu.
Dünya şampiyonasındaki tek bronz madalyalı atletimiz son atlayışının ardından tribünlerden kendisine uzatılan Türk bayrağını aldı ve alkışlar arasında Olimpiyat Stadı’nda madalya turu attı.

‘Devamı gelecek’
Berlin’e iyi bir kamp dönemi geçirerek hazırlandığını belirten Melis Mey, “İlk beş içinde yer almayı hedefliyordum ama bu madalya benim için de sürpriz oldu” dedi. Fenerbahçe tarafından bir yıl önce Güney Afrika’dan transfer edilerek vatandaşlığa geçirilen milli atlet kısa süren bir uyum sorunu yaşadığına da değinerek, “Ancak artık bunu tamamen atlattım. Akdeniz Oyunları’ndaki kazandığım gümüş madalya büyük moral oldu. Bu kariyerimin ilk önemli başarısı. Yarış sırasında aşırı heyecanlanmasam daha iyisini yapabilirdim. Artık hedefim 7 metre civarında atlayışlar yapmak ve gelecek yıl yapılacak Dünya Salon ve Avrupa Şampiyonası’nda kürsüye çıkmak” diye konuştu.

Çetinkaya öfkeli!
Melis Mey’in Güney Afrika’dan Türkiye getirilmesinde ve Türk vatandaşlığına geçirilmesinde önemli rol oynayan Fenerbahçe Atletizm Sorumlusu Fikret Çetinkaya öfkeyle karışık buruk bir mutluluk yaşadığını söyledi. Çetinkaya, federasyon başkanlığı döneminde iki büyük kulübün Türkiye’ye getirip vatandaşlığa geçirdiği atletler nedeniyle iki yıl ceza aldığını hatırlatarak, “Bunlardan biri Elvan, biri de Alemitu idi. Bu transferlere göz yumarak Türk sporcularının önünü kestiğim iddiasıyla dönemin spor bakanı tarafından ceza kuruluna sevk edildim ve iki yıl ceza aldım. Performansları ve başarıları ortada. Son örnek de Melis Mey. Bu madalyaları alkışlayan devlet yetkililerinden iade-i itibar istiyorum” diye konuştu.

Bekele eksik giderdi
10 bin metrede dünya ve olimpiyat, 5 bin metrede ise olimpiyat şampiyonu olan Etiyopyalı atlet Kenenisa Bekele, 5 binde kazandığı altın madalya ile koleksiyonunu tamamladı. Berlin’de 10 bin metrede de altın madalyanın sahibi olan Bekele, nefes kesen bir finişe sahne olan 5 bin metrede 13:17.09’la ikinci altına ulaştı. ABD’li Bernard Lagat 13:17.33’le ikinci, Katarlı James Kwalia 13:17.78’le üçüncü oldu.

ABD’nin öfkesi!
4x100 bayrak yarışlarında erkek ve bayan takımlarının diskalifiyesiyle büyük şok yaşan ABD, pistte yarım kalan bu hesabı 4x400 bayrak yarışlarında gördü ve çifte şampiyonluğa ulaştı. ABD’li atletler bayanlarda 3:17.83’le altın madalyaya ulaşırken Jamaika (3:21.15) ikinci, Rusya (3:21.64) üçüncü oldu. Erkeklerde ise ABD zafere 2:57.86’lık derecesiyle koşarken, ikinciliği Büyük Britanya (3:00.53), üçüncülüğü ise Avustralya (3:00.90) elde etti.

G.Afrika rüzgârı
Bayanlar 800 metrede cinsiyeti çok tartışılan Güney Afrikalı atlet Casten Semenya’nın ardından erkeklerde de altın madalya aynı ülkeye gitti ve Mbulaeni Mulaudzi 1:45.29’luk derecesiyle dünya şampiyonu oldu. Yine son günün finalleri arasında yer alan bayanlar maratonu Çinli Bai Xue (215) kazanırken, erkekler cirit atmada Norveçli Andreas Thorkildsen (89.59) ve bayanlar 1500 metrede Bahreynli Maryam Yusuf Jamal (4:03.74) altın madalyanın sahibi oldu.

Perde kapandı
Almanya’nın başkenti Berlin’de 9 gün süren Dünya Atletizm Şampiyonası dün sona erdi. Muhteşem organizasyonda 47 altın, 48 gümüş ve 48 bronz madalya sahibini buldu. Türkiye’nin son gün Karin Melis Mey’in kazandığı bronzla girebildiği madalya tablosunda 37 ülke yer aldı. Berlin Olimpiyat Stadı’nda yapılan kapanış törenine katılan atletler 2011’de Güney Kore’nin Daegu şehrinde yapılacak 13. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda buluşmak üzere vedalaştılar.

Çok yorgunum!
Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 3’te 3 yapan Usain Bolt, “Halim kalmadı. Kendimi çok yorgun hissediyorum” diye konuştu. Erkekler 4x100 metre bayrak yarışında 37.31’lik bir derece yapan Jamaika takımı ile birlikte turnuvadaki üçüncü altın madalyasını kazanan yıldız atlet, “İstediğim gibi iyi bir koşu yapamadım. Ama Asafa’ya (Powell) bayrağı teslim edebildiğim için mutluyum” dedi.
23 yaşındaki Jamaikalı atlet, “Pekin’de daha formda olduğumu düşünüyorum. Berlin’deki seçmeleri geçerken yeterince hazır değildim. Bu turları atlamak için çok mücadele etmeniz gerekiyor. Burada çok yorgun düştüm” dedi.

‘Kesinlikle mutluyum’
4x100 metre bayraktaki ilk amacının altın madalya kazanmak olduğunu söyleyen Bolt, bu yarışta dünya rekoru elde edemediği için üzgün olmadığını ifade ederken, “Rekorun gelmemesi biraz da benim hatam” dedi. Berlin 2009’un kendisi için çok güzel bir şampiyona olduğunun altını çizen süper sprinter, “Kesinlikle mutluyum. Belki yarış sonrasında çok mutlu gözükmüyordum, çünkü çok yorgundum. Burada iki dünya rekoruna ulaştım. Bir tane daha olmaması fark etmiyor” diye konuştu.