turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

Sonuçlar: çözül aldınızmı

Katılımcı sayısı
18. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • aldım

11 61.11%
  • alamadım

7 38.89%
3. sayfa - 4 sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
36 sonuçtan 21 ile 30 arası
    Member goril - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    4 Toplam

Standart Cevap: tüm dreambox cihazlarda kırılma donma kökten çözüm buldum

Arkadaşlar yıllarımı elektroniğe adamış biri olarak bu konuları okuduktan sonra bir açıklama getirme ihtiacı hisettim.İlk önce elektronik bilgisi olmayan arkadaşlar kavramları karıştırdığı için burada istedikleri bilgileri alamamaktadır.Birinci tartışmaya neden olan konuyu anlamak gerek.
    Ben anladığım şekilde cevap vereceğim.Arkadaşların açtıüı komuda adaptörün wat değriyle değil volt değeriyle ilgilidir çünkü coğumuzun evinde laptoplar var ve çıkışları 16-21 vollt araı değerdedir.Bunları kimi arkadaşlar kullanıp kimi orunlarını çözmüşlerdir ve bu da dreamın devresini bilen olarak doğru kabul ediyorum ndednini aşağıda açıklayacağım.
    1.12 voltluk adaptörle beslenen deram kendi bordunda bu değerden LT1490 entegresi ile 3.3 ve 5 volt gerilim elde eder
    2.Aynı 12 volt ile burası çok önemli LT1930 ile lnb çıkışı için gereken 13 ve 18 volt elde edilir

Birinci s
    eçenekte elde edilen voltajlar fazla bir problem teşkil etmezken ikincide LNB belemelirini teşkil eden besleme gerek çeşitli LNB lerini çektiği akım gerekse DiSeq motorların çektiği akımlar bu devrede ağır şartlar oluşturup baya bir arızalara sebep oluyorlar.Arızalardan dolayı 12 volttan 13/18 volt üretiminde daha fazla 18 volta sorun olmakla birlikte o kırılmalar horizontallerde servis bulunamam gibi sorunlar olmaktadır.Cihazı doğru polarite olmak şartıyla 19 v luk laptop adaptörü ile besleyen arkadaşla bı sorunların kaltığını görünce zanedersem paylaşmak üzere böyle konu açmışlar.
    Kullanılan LT1940 entegresinin giriş voltaj aralığı 4.75 ile 20 volt arasıdır.Buna göre biz 19 volt verirsek bir sorun teşkil etmez kullanılan kondanzatörlerin voltajı gördüğüm kadarıyla 25 volttur.
    İkinci seçenekte ise 12 voltan elde edilen 13/18 volt LT1930 entegrenin giriş voltaşı max 16 voltur.
    Burada 19 volt ile beslendiğinde sorun gözüküyor.
    Bütün bunlardan sonra cihazlarınızı 16 voltun üzerinde bir adaptörle beslemeyin.Arızalı dreambouxu olanlar yani 2 seçenekteki arızalarda 19 volt besleme ile sonuç alabilirler.Yani siz siz olun önce arızanın adöptörde olup olmadığını tespit ediniz başka bir adaptör ile deneyerek oradan bir sonuç alınmaz ise ve ikinci seçeneğinden kaynaklanan bir arızanın kesinleşmiş olup servise vermemek için bu yolu seçebilirler.Bu arızayıda LNB çıkışımdan LNB bağlantısı yaparak yük altında ölçerek yapabilirler.Horizontal bir lkanalı seçip çıkışım 16-19 volt aralığında olmalı .İnşallah gereken açıklamayı yapabilmişimdir.Bu açıklamalar hiç bir elektronik bilgisi olmayanlar için bir şey ifade etmeyebilir ma biraz olsun bilgisi olanlar için değer kazanabilir.Herkese saygılar
    AlıntıAlıntı

Junior Member broodofqueen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    1 Toplam

Alıntı press Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    dm 500 orj adaptor 12 v 2 a yani 24 w.dır
    dm 500 boardı 12 v üzerinden çalışır.

sadece 12 v 3 A yada 12 v 4 A yani 36 w yada 48 w adaptör kullanılabilir.

farklı adaptör kullanmayın. özellikle voltaj değiştirmeyin.
    Kesinlikle. Ben 19v adaptör almaya gittiğim zaman adaptörü satan arkadaşta aynı şeyi söyledi. Bana 12v 3Amper bi adaptör verdi ve sorun çözüldü. Voltajı değil amperi yükseltmek gerçek çözüm.
    AlıntıAlıntı

Junior Member mardina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

Ben bu gün denemek için masaüstü pc'nin power supply 'ini bağladım.Sonuç donma çok azaldı ancak yine de var.Ben diseq c 'den şüpheleniyorum.Cihazımda alps marka tuner var.Pc power'ini bağlamamdaki sebep deneme amaçlıydı.Pc power supply 12 volt* 14 amper =168 watt max çıkış verebiliyor ancak cihaz bu gücün hepsini kullanmıyor tabi ihtiyacı kadarını kullanıyor.pc power supply 12 volt tam regüle ve stabil olduğundan eğer bu sorunlar adaptör kaynaklı ise sorunun çözümü adaptörde aramak gerekir.Benim 2 saat kadar testim sonucu bendeki donma yazılım veya adaptör veya telsiz telefon sorunu değil.Tek bakmadığım yer diseq c.Bunun dışında nemesis 4.4,gemini 4.20,4.70 hepsini denedim farklı birçok imaj yükledim ancak sorunum çözülmedi.Lnb ayarlarını,voltajını denedim yine sonuç alamadım.Adaptör değişimi donmaları oldukça azalttı.cihazın ibm çipini extra soğutucu ile destekledim o da sonuç vermedi.Bir ihtimal de serverden kaynaklanabileceği.adsl hızından da şüpheleniyorum 512 k kablonet kullanıyorum.
    evet 3 amper adaptörün kimseye zararı olmaz kullanın ama 12 volt olsun
    -Laptop adaptörleri 19 watt değil 19 volt ve 55watt-90 watt arasında.19 volt uzun kullanımda mutlaka dream boardına zarar verecektir.19 watt bir laptop adaptörü olamayacağından buradaki arkadaşın çözümüne katılmıyorum.(not:kendim bilgisayar servisiyim)
    bendeki donma sorunlarının adaptör ile ilgisi yok.Telsiz telefon ile de ilgisi yok.Sinyal seviyesi ile de ilgisi yok.Yazılım ile de ilgisi yok.Bence cihazın ram bellek kalitesinden veya diseq c kalitesinden kaynaklanıyor.eğer cihazı yeni alıyorsanız veya adaptörünüz arızalı ise 3amper adaptörle değiştirin ama donmaları çözer diye sağlam adaptörünüz varken gidip 3 amper adaptör almayın.Boşa para harcamış olursunuz.(yorum kendi yorumumdur kara sizin)
    AlıntıAlıntı

Senior Member tug30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    2.953 Toplam

Bilgilerin için teşekkürler. Fakat bu dediklerinin hepsini denedim. Araştırmadığım forum okumadığım bilgi uygulamadığım yol kalmadı. Sorunuma ancak % 70 çözüm bulabildim o da DISEQc değiştirerek. Ama sorun hala devam ediyor özellikle beyaz tv - atv avrupa - trt 3 vb frekanslarında. Mesela şifreli bir kanaldan beyaz atladığımda kesin donuyor. Veya yine beyaz tv vb kanalalrın üzerinde aratma yapıp stand by a döndüğümde aynı kanalı açmam için başka bir kanal dönmem gerekiyor. maalesef 100 lerce yorum okudum çeşitli forumlarda ama çözüm YOKKK.
    Son 2 çarem kaldı. 1- SPAUN. ama o kadar para verip çözüm olmazsa üzülürüm.
    2- Dediğiniz gibi Adaptör değiştirecem. Şu an 12 V 3 a var elimde. 5 a ile değiştireceğim. İnşallah çözüm olur bu adaptör olayı.

.... Bugün itibariyle 12v 7a adaptör siparişi verdim. sabırsızlıkla bekliyorum...
    Konu tug30 tarafından (18.01.2012 Saat 18:59 ) değiştirilmiştir.
    AlıntıAlıntı

Banned uyducu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    3 Toplam

dreambox bulunan yerin yakınından yüksek akım çeken bir kablo geçiyorsa aynı arızalar oluyor mesela elektirikli ısıtıcı ufo gibi şeyler
    AlıntıAlıntı

Banned realraven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

Standart Re: tüm dreambox cihazlarda kırılma donma kökten çözüm buldum

Mevcut dreambox amperini 3 amper yapmak için ne yapılmalı? İçindeki trafonun değişimi şart mı? Yoksa elektronik devre elemanlarında yapılan değişiklik ile 3 amper elde edilebilir mi?
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.953 Toplam

Standart Cevap: Re: tüm dreambox cihazlarda kırılma donma kökten çözüm buldum

Sorunumu nihayet çözdüm ufak bir ayrıntı dışında. Öncelikle Diseqc değiştirdim %70. Akabinde 12v 7a adaptör taktım %10. Akabinde kabloyu yeniledim %10 - ki show türk - ntv batı - atv avrupa gibi izleyemediğim kanalların sinyal 70 leri buldu. Kalan yüzde 10 u çözemedim. O da şu. yatay frekanstaki bir kanaldan dikey frekanstaki Beyaz TV ye zapladığım zaman beyaz TV anında donuyor yani sinyal sıfıra düşüyor. Kanal değiştirip geri döndüğümde düzeliyor. Ama dikey frekanstaki bir kanaldan beyaz a zapladığımda hiç bir sorun olmuyor. İşte çözemediğim tek sorun bu. Ama dediğim gibi & 90 hallettim çok şükür.
    AlıntıAlıntı

Senior Member Nisbet3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    55 Toplam

Alıntı tug30 Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Sorunumu nihayet çözdüm ufak bir ayrıntı dışında. Öncelikle Diseqc değiştirdim %70. Akabinde 12v 7a adaptör taktım %10. Akabinde kabloyu yeniledim %10 - ki show türk - ntv batı - atv avrupa gibi izleyemediğim kanalların sinyal 70 leri buldu. Kalan yüzde 10 u çözemedim. O da şu. yatay frekanstaki bir kanaldan dikey frekanstaki Beyaz TV ye zapladığım zaman beyaz TV anında donuyor yani sinyal sıfıra düşüyor. Kanal değiştirip geri döndüğümde düzeliyor. Ama dikey frekanstaki bir kanaldan beyaz a zapladığımda hiç bir sorun olmuyor. İşte çözemediğim tek sorun bu. Ama dediğim gibi & 90 hallettim çok şükür.
    Arkadasim bazen soyle bir problemden kaynaklaniyor baska bir dm500 le dene cunku ithalci firmalar bazen en ucuza kacarak en kotu derecedeki mallari getiriyor.
    Gelelim adaptor konusuna arkadaslar adaptor gezmeyin 800 adaptoru alin takin 500 adaptorleri 1 bucuk amperdir cok cabuk bozulur ama 800 adaptorleri 2 amperdir hatta yanlis hatirlamiyorsaam 3 amper olanlarda var.Tabi ilk once adaptorden once evde makina yakinlarindaki telsiz telefon veya diger dvd falan filan makinelerin fislerini cekerek deneyin eminim yuzde 50 nizin problemi cozulur.en son 2 care diseq ve adaptordur.En son ihtimal en basta arkadasa soyledigim ihtimal... kolay gelsin

Bir çivi bir nalı, bir nal bir tırnagı, bir tırnak bir ayagı, bir ayak bir atı, bir at bir kumandanı, bir kumandan bir vatanı mahvedebilir....
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.953 Toplam

Alıntı Nisbet3000 Nickli Üyeden Alıntı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Arkadasim bazen soyle bir problemden kaynaklaniyor baska bir dm500 le dene cunku ithalci firmalar bazen en ucuza kacarak en kotu derecedeki mallari getiriyor.
    Gelelim adaptor konusuna arkadaslar adaptor gezmeyin 800 adaptoru alin takin 500 adaptorleri 1 bucuk amperdir cok cabuk bozulur ama 800 adaptorleri 2 amperdir hatta yanlis hatirlamiyorsaam 3 amper olanlarda var.Tabi ilk once adaptorden once evde makina yakinlarindaki telsiz telefon veya diger dvd falan filan makinelerin fislerini cekerek deneyin eminim yuzde 50 nizin problemi cozulur.en son 2 care diseq ve adaptordur.En son ihtimal en basta arkadasa soyledigim ihtimal... kolay gelsin
    dm 800 lerde verilen adaptör 3a dır zaten en azından ben de 3a çıktı. 2a dm 500 de çıkar. ki benim eski makinam dm 500. hala dolabımda duruyor. ona gelince asla böyle bir problemle karşılaşmadım. frekansları bile kendisi otomatik güncelliyor. tamamiyle e1 ile alakalı. e2 lerde maalesef böyle bir özellik yok. telsiz - tel vs gelince hiç o tarz şeyler dm 800 ün yanında bulundurmadım. En azından ben de onlardan kaynaklanmıyordu emin ol. Bu problem bence kişiden kişiye değişiyor.
    Gelelim klon kaçak vs durumuna. Forumlarda dm 800 lerde aynı sorunu yaşayan 100 lerce insan var ve hepsi klon kullanıyor olamaz her halde. Bu sadece klon ile alakalı değil. Ki benim makinam orjinal. Herkes kendince bi çözüm bulmuş hallettim demiş ve paylaşmış. Artı kkimin çözümü kime yararsa. Adaptörle ilgili diyeceğim tek şey şu. 12v 7a 13 saattir çalışıyor ve şu an buz gibi. En ufak bir ısınma dahi yok. Belki 5a da yetebilirdi ama ben kesin olsun dedim. Şimdi soruyorum 3a kullanıp da ısınmayan var mı cevap versin lütfen. Anlayacağınız 3a kesinlikle dm 800 e göre değil.
    Hayırlı geceler.
    Konu tug30 tarafından (20.01.2012 Saat 23:20 ) değiştirilmiştir.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.953 Toplam

Bir forumda sorunun çözümü için bir arkadaş şöyle bir şe yazmış:

ALINTI

Yav bu sorunun ama kaynağı, DM 800HD'nin tuner'inin ekipmanların marj değerleri ile uyumsuz çalışması nedeniyledir. Çoğunlukla diseqc sviç ile uyumsuz çalışmaktadır.

İki tür çözümü var ! Geçici ve radikal olmak üzere...

Geçici çözümler için, uyumlu çalışan diseqc sviç alıp, sorunu aşabilirsiniz. Deneme yanılma
    yöntemi ile 3 - 5 değişik sviç denemeniz gerekebilir.

Radikal çözüm ise;

Resimdeki, delete yazan yer sökülüp, iptal edilecek.

Add yazan yere ise, 1000 MF (micro farat) 25v kondansatör monte edilecek...

Bu şekilde cihazın tuner'i son revizyon'lu da olacaktır.

İşlem tamamdır.

Elektronikçi ustalara yaptırınız.

Herşeyi açıkça yazdım. Başka soru almıyorum.

Kolay gelsin.

ALINTI

Tel eksik resim yok.Elektronikten anlayan uzman arkadaşlar soruna kesin çözüm bulabilirler. Çünkü sorun gerçekten tuner le alakalı.
    AlıntıAlıntı

3. sayfa - 4 sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu