turk-dreamworld.com Sitesine Hoþgeldiniz.

3 sonuçtan 1 ile 3 arasý
    Junior Member kuklax0 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

Exclamation 800 de Þifre nasýl sýfýrlanýr..

Arkadaslar benim dm nin þifresi degiþti lakin unuttum ne denedýysem olmadý bunun ýcýn ne yapmak gereklý sevgýlý ustalar lutfen yardým..tabi fabrika ayarlarýna donmeden cunku ýcýndekýlerýnýn sýlýnmesýný ýstemýyorum
    AlýntýAlýntý

Senior Member TolgaNL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Bulunduðu yer
    NoWHeRe
    1 Bu Konu icin
    153 Toplam

Standart Cevap: 800 de Þifre nasýl sýfýrlanýr..

Alýntý kuklax0 Nickli Üyeden Alýntý [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
    Arkadaslar benim dm nin þifresi degiþti lakin unuttum ne denedýysem olmadý bunun ýcýn ne yapmak gereklý sevgýlý ustalar lutfen yardým..tabi fabrika ayarlarýna donmeden cunku ýcýndekýlerýnýn sýlýnmesýný ýstemýyorum
    Bir yontem var.. Ama biraz zahmetli...

Bu islemi yapabilmek icin TuxBox commander plugin'i gerekmektedir. Bu sebepten dolayi :

1-) Eger bu plugin sisteminizde kurulu degilse, simdiden kurun ki ileride size de lazim olabilir. Bunun icin ekteki dosyayi acin, icinden cikan 2 adet dosyayi ftp ile dreambox'a baglanip /var/tuxbox/plugins/ klasorune kopyalayin ve her iki dosyayi da CHMOD 755 yapin.

2-) Dreambox'iniz internete bagliysa, blue panelden bu plugini download edip kurabilirsiniz. Ozellikle surekli internete bagli olmayan dreambox kullanicilari, ilk maddeyi mutlaka uygulasinlar ki boyle birsey basiniza geldiginde siz de bunu uygulayip yapabilesiniz.

Aslinda internete surekli bagli olan kullanicilarinda bu plugini simdiden yuklemesinde fayda var. Cunku lazim oldugunda belki blue panel calismayabilir, internetiniz kesik olabilir v.s. Ne yapin edin, bu plugini yukleyin derim. Cunku passwordu unuttugunuz anda, ftp calismayacagi icin dreambox'in icindeki dosyalari sadece bu plugin sayesinde editleyebilirsiniz.

Oncelikle isin mantigindan biraz bahsedelim.

/var/etc icinde bulunan password dosyasinda root passwordu gizlenmis haldedir. Biz de bu dosyayi, tuxbox commander plugini sayesinde editleyecegiz, passwordu silip, password yokmus gibi davrandiracagiz dream'e...

Simdi gelelim bunu nasil kullanacagimiza :

Oncelikle plugins'e girin ve Tuxbox commander'i calistirin :

* Karsiniza dreambox'in icindeki klasorleri gosteren menu gelecek. Bu menuden var klasorunu secip enter'a basin. Bu sayede var klasorunun icine gireceksiniz ve alt klasorler gozukecek.

* Simdi de ayni sekilde etc klasorunun icine girin.

* passwd dosyasi karsinizda. (Ayni yerde bir de passwd- diye bir dosya var, karistirmayin. Bu dosya bi onceki ayarlarin yedegi. Bizim isimiz passwd dosyasiyla.)

* passwd dosyasinin uzerine gelin ve 4 tusuna basin. Bu sayede 'edit' moduna gecmis olacagiz.

* Simdi karsinizda passwd dosyasinin icerigi var. Ilk satira dikkatinizi cekerim. Bu satir, root passwordunuzu belirliyor. (sifrelenmis haldeki)

root:$1$$8HOEvPBn13X3fln6bZrtc0:0:0::/:/bin/sh

bu satirda kirmizi ile isaretli yerler passwordunuz oluyor. Simdi ok tuslari ile bu satirin uzerine gelin ve OK tusuna basin.

* simdi imlec R harfinin uzerinde ve sag sol ok tuslari ile imleci oynatabiliyorsunuz. Ayrica font bir miktar buyudu.

* Sifrenizin ilk karakterinin uzerine gelin (bu ornekte $).

* < tusuna basaraktan tek tek karakterleri silmeye baslayin. Taa ki satir su sekilde olana kadar.

root::0:0::/:/bin/sh

dikkat edin, sadece kirmizi ile belirttigim (: isareti ile ayrilmis yeri) yerleri sildim. Satirin gerisi oldugu gibi duruyor. Bir kez daha kontrol edin ve satirin yukaridaki gibi olduguna eminseniz OK tusuna basin.

* Simdi kirmizi imlec kayboldu ve font yine kuculdu.

* Exit tusuna basin. Degisiklikleri kaydetmek istiyormusunuz diye soracak (save changes...... ) Yes'in uzerine ok tuslari ile gelin ve OK tusuna basin.

* Tuxbox'a geri dondunuz. Bir kez daha Exit tusuna basin. Gecerli ayarlari kaydedeyim mi diye soracak (save current settings). Yes'in uzerine gelin ve OK tusuna basin.

Guzel, simdi telnet ile dreambox'iniza baglanin. Bunun icin windows'un calistir kismina (run) telnet dreamboxIP yazin ve enterlayin, ornek :

telnet 192.168.0.5 (enter)

* Login ekrani gelecek, username'e root yazin ve enterlayin.

* Eger herseyi dogru yaptiysaniz, telnet size password sormayacaktir ve ~> promptu gelecektir.

* Simdi oraya passwd yazin ve enterlayin. Sizden yeni bir sifre belirlemenizi isteyecektir.

* Yeni sifrenizi yazin ve enter'a basin.

* Tekrar girmenizi isteyecektir. Bir kez daha yazin ve enter'a basin.

* Bu islemin sonunda Password changed yazarsa, tebrikler islem tamam.

[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Ben denemedim.. Ama Gemini ve PLI imagelarda ise yarayabilir..

Not : PLI imajlarinin kontrol panelinde, sifrenizi resetleyen bir fonksiyon mevcut. Eger sifrenizi unuttuysaniz ve internet baglantiniz da varsa, internetten passwd dosyasini indiriyor bu komut ve sifreniz yeniden 'dreambox' oluyor.....

(Bado arkadasimizin calismasidir..)
    Konu TolgaNL tarafýndan (19.11.2009 Saat 23:44 ) deðiþtirilmiþtir.
    ÖŁüм ѕýcáк кáяsýŁýуоя βέиi.! Sáикі έŁvέđà điyέсέģiм siмđi...

AlýntýAlýntý

3. Teşekkür edenler:

04yilmaz (8.02.2011)

Junior Member kuklax0 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

Standart Cevap: 800 de Þifre nasýl sýfýrlanýr..

Sagol kardes harfýyen yerýne getýrdým ve dm ye kavýstum sýmdý sýra suyunu cýkarmaya geldý
    AlýntýAlýntý