turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

15. sayfa - 65 sayfa var BirinciBirinci ... 511121314151617181925 ... SonuncuSonuncu
642 sonuçtan 141 ile 150 arası
    TDW Team-Co Admin as11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Standart Cevap: Motor Sporlari - 2010 Haberleri

Bridgestone 2010 sezonu sonunda Formula 1'den çıkma konusundaki kararını yeniden düşünme taraftarı değil.
    Bu ayın başında çıkan haberlerde Bernie Ecclestone ve FIA başkanı Jean Todt ve takım başkanları Japon üreticinin sporda kalması için desteklerini sundukları gündem gelmişti.

Uzatılan üç yıllık kontratın sona ermesinin ardından 2010 sonunda spordan çekilecek olan lastik tedarikçisinin yerine yeni tedarikçilerin alınması için FIA tarafından henüz bir ihale başlatılmadı.

F1 patronu Ecclestone konu ile ilgili olarak "Onların yerini elbette doldurabiliriz fakat kararlarını yeniden gözden geçireceklerini umuyorum. Bunun üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Pazartesi günü Bridgestone Motorsport adına konuşan sözcü içinde bulundukları durumu bir kez daha tekrarladı.

"Durumumuzda herhangi bir değişiklik olmadığını yineleyebilirim."

Bridgestone spordan ayrılma nedeni olarak F1'in çevreci tutumundaki ketum tavırlarını öne sürmüştü.

Sertuğ Ünal/Turkiyef1
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Jenson Button, F1 aracını, Avustralya touring car serisinde Holden Commodore'un V8 Supercar aracıyla değiştirerek Albert Park'ta sürüş yaptı.
    Vodafone'un sponsorluğunda gerçekleştirilen organizasyonda 30 yaşındaki İngiliz pilot, dünya şampiyonu Jamie Whincup'un aracıyla Albert Park'ta turladı.

Button, V8 Supercar hakkında "oldukça iyi" ve "keyif verici" nitelemesinde bulunurken, 27 yaşındaki Whincup ise, oluklu lastiklerin takılı olduğu 2008 McLaren aracıyla sürüşün ardından "inanılmaz" yorumunda bulundu.

Avcı uçağı ile uçmak ve uzayda seyahat etmenin yanı sıra F1 aracı kullanmanın da en çok istediği üç şeyden biri olduğunu söyleyen Whincup, "İnanılmazdı. Yani bunu gerçekten ifade edemiyorum" dedi.

F1 aracının çok hassas olduğunu söyleyen Avustralyalı pilot, virajlara girerken çok erken frene basarken bunu çok daha açık gördüğünü söyledi.
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Ok gibi doğru olsam, yabana atarlar beni,
    Yay gibi eğri olsam; elde tutarlar beni,
    Doğruda aç görmedim; eğride tok,
    Eğri yay elde kalır; menzil alır doğru ok.

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Avustralya GP öncesinde medyanın sorularını cevaplayan Renault'nun başmühendisi Alan Permane, R30'un Melbourne'de çok daha iyi bir sonuçla finiş göreceğine inandığını ifade etti.
    - Alan, sezonun ilk yarışında R30 hakkında neler öğrendiniz?

R30'la yüksek hava sıcaklığında ilk Bahreyn'de sürüş yapmış olduk. O yüzden araçta veya sistemlerde herhangi bir arızanın yaşanmaması sevindiriciydi. Tabii lastikler hakkında da çok şey öğrendik. Bunların nasıl kullanılacağını, uzun mesafede lastiklere nasıl bakılacağını... Robert'le yarışı tamamlamasıyla, yakıt yükü hafifledikçe aracın nasıl hareket ettiğini anlamak için de oldukça bilgi toplama imkanı bulduk.

- Takım performansını artırmaya yönelik çabalara mı yoğunlaşıyor?

Biz bütün alanlara bakıyoruz. Fakat F1'deki downforce kuralları herkesce malum. Araca daha fazla downforce kazandırırsak daha iyi olur. İşin mekanik yönündeki zayıflıklarımızın üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Fakat bu daha uzun ölçekli bir proje, mesela, süspansiyonda yapacağımız güncellemeler öncesinde birkaç yarış geçecektir.

- Vitali, ilk yarış hafta sonunda takıma uyum sağlayabildi mi, performansından memnun musunuz?

Vitali, bildiğiniz gibi, olumsuz hava koşullarındaki şanssızlığından dolayı çok iyi bir kış sezonu geçiremedi. Ayrıca ilk yarışı öğrenme sürecinin bir parçası oldu. Yarış kısa olmasına rağmen birçok şeye alışmak zorundaydı, ama sonuçta performansıyla gurur duyabilir. Harika bir çıkışla 17. sıradan 11. sıraya yükseldi. Süspansiyonundaki probleme kadar, ilk turlarda çok güzel bir hız ortaya koydu. Aracından çıktığında morali çok bozuktu. Fakat yine de yüzünde bir tebessüm vardı. Bahreyn'deki performansı kesinlikle bu hafta sonu öncesinde kendisine motivasyon kazandırdı.

- Albert Park'ın zorlukları hakkında nediyeceksiniz?

Frenajın sürekli iyi olması gereken, yeni frenlerde istikrarın gerektiği bir pist. Çünkü fren bölgeleri çok tümsekli. Ayrıca iyi bir çekişe ihtiyacınız var, çünkü özellikle ikinci ve üçüncü vitesli şikanlar çoğunlukta, bu yüzden hızlanma önemli. Turun son bölümünde ise araç understeer istiyor, özellikle de pit düzlüğüne doğru son virajda. O yüzden bununla başa çıkabilmek için iyi ön tarafından iyi olması lazım.

- Hafta sonu için bir güncelleme planlıyor musunuz?

Melbourne için bazı yeni aero parçalarımız var. Bunların bize daha fazla performans kazandırmasını bekliyoruz. Yeni bir ön kanat ve arka kanatta bir parça kullanacağız. Bu güncellemelerle genel olarak downforce'u artırmayı hedefliyoruz.
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Williams çifti Rubens Barrichello ve Nico Hülkenberg ile Teknik Direktör Sam Michael, sezonun ikinci yarış öncesinde değerlendirmelerde bulundu.
    Rubens Barrichello: Melbourne, bir grand prix için harika bir yer. Buradaki her zaman rekabetçi yarışlar oluyor. O yüzden izleyiciler açısından da iyi bir pist. Tabi şehir olarak çok sosyal bir yer. Albert Park'a çok seviyorum. Gerçekten gerçek bir cadde pisti olarak düşünmüyorum. Çok zorlu ve başa çıkılması gereken bazı virajları var. Bahreyn'de bazı küçük problemler yaşamıştık fakat bunları çözdük. Bu hafta sonu daha güçlü bir yarış çıkaracağımıza inanıyorum."

Nico Hülkenberg: Pist olarak Albert Park'ı hiç tanımıyorum. Burada daha önce hiç yarışmadım. Geçtiğimiz hafta fabrikayı birkaç günlüğüne ziyaret ederken, simulatörde sürüşler yaptım. Mühendislerimden de, faydalı olabilecek bilgiler aldım. Tabi hiçbiri pistteki sürüşle edinilecek bilgi gibi olamaz."

"Bahreyn benim için çok iyi bir yarış değişti. Fakat olumlu yanları da oldu, çünkü hangi noktadayız, hangi alanlarda çalışmamız gerekiyor bunları bize göstermiş oldu. Umarım Avustralya'da, Bahreyn'de öğrendiklerimin sonucu olarak daha başarılı bir hafta sonu geçiririm."

Sam Michael, Teknik Direktör: "Albert Park yol tutuşu zayıf bir cadde pisti. Lastik aşınması konusunda hep limittesiniz. Sonuç olarak, hafta sonu boyunca araç ayarları konusunda iyi bir yönetim gerekli. FW32'de, Avustralya'ya yönelik bazı iyileştirmeler yapacağız. Bunları Cuma antrenmanlarında kullanacağız."
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Pedro de la Rosa, kötü bir başlangıç yaptıkları sezonun ikinci grand prix'sinde, BMW Sauber olarak çok daha iyi bir performans göstermeyi beklediğini söyledi.
    Sezon öncesi testlerde yüksek bir form grafiği çizen Sauber'in, Williams, Renault ve Force India'ya karşı ilk 10'da bir mücadele sergilemesi bekleniyordu.

Ancak Sauber çifti de la Rosa ve Kamui Kobayaşi, Sakhir'de mekanik problemlerden dolayı yarış dışı olmadan önce sırasıyla 14 ve 16. sırada yer alıyordu.

Takımın Bahreyn'deki hayal kırıklığını dile getiren de la Rosa, Melbourne'ün araçlarına Sakhir'den daha uygun olduğunu belirtti.

De la Rosa, "Downforce seviyesi bize daha uygun olacak. O yüzden Avustralya'yı çok daha iyimser bir gözle bekliyorum. Puan almaya çalışaağız. Şu an için tabi kazanacak durumda değiliz ancak Bahreyn'den daha iyi bir pozisyonda olacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

İspanyol pilot, "Genel olarak tüm hafta sonu yavaştık. Bahreyn'de niçin rekabetçi olmadığımızı biliyoruz. Pistin yeni tasarımı da bu konuda aleyhimize olan faktörlerden biriydi. Yani orada daha rekabetçi olmayı beklemek zordu" ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte aracın hızından memnun olduğunu kaydeden de la Rosa, "Puan için Rubens Barrichello ve Robert Kubica ile mücadele edebilirdik" dedi.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

McLaren pilotu Jenson Button, şu an Red Bull ve Ferrari'nin gerisinde olduklarını söyledi. Sezona istediği başlangıcı yapamayan Formula 1 dünya şampiyonu Button, Avustralya Grand Prix'sinde daha iyi bir sonuç almayı hedefliyor.
    Red Bull ve Ferrari'nin çok güçlü göründüğünü belirten Button, "onların arkasından biz geliyoruz. Ama şimdi değişik bir pistteyiz ve yaptığımız birkaç güncelleme sayesinde onlara rakip olabilemyi umuyoruz" dedi.

Button, yedinci sırada finişe ulaştığı Bahreyn yarışınının McLaren için zor geçtiğini belirterek, "aracımız için çok uygun bir pist değildi. Albert Park bizim için daha iyi gibi" diye konuştu.

Melbourne'da podyuma çıkmasının mükemmel bir sonuç olacağını söyleyen İngiliz sürücü, "hedef podyum olmalı. Bence bunun için ciddi bir şansımız var" dedi.

Jenson Button, geçtiğimiz yıl Melbourne'da pole'da başlayarak zafere ulaşmıştı.

Button, "buraya dönmek harika. Çünkü benim için her şey Melbourne'da başladı. Geçtiğimiz sezon ilk pole'umu ve ilk birinciliğimi burada kazanmıştım. Umarım bu yıl benzer bir başarı elde ederiz" ifadelerini kullandı.

Sezonun çok çekişmeli geçeceğini belirten deneyimli pilot, "amacımız tabii ki dünya şampiyonu olmak. Öncelikle aracım yarış kazanabilecek düzeyde olmalı, gerisi bana kalmış" dedi.

Formula 1'de sezonun ikinci yarışı olan Avustralya Grand Prix'si 28 Mart Pazar günü TSİ 09:00'da Albert Park pistinde koşulacak.

CNNTÜRK
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Force India pilotu Adrian Sutil, Bahreyn'deki güçlü performanslarının ardından, Avustralya Grand Prix'de ilk beş için mücadele edebileceklerine inandığını söyledi.
    Sakhir'deki mücadelede Sutil, ilk turda spin atmasının ardından iyi bir sonuç yakalama şansını yitirirken, takım arkadaşı Tonio Liuzzi 9'ncu olarak iki puan almayı başarmıştı.

Bu hafta sonu Force India'nın Melbourne'de daha güçlü olacağına inandığını belirten Sutil, "Sezona çok iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum. Serbest antrenmanlarda çok rekabetçiydik. İlk bölümde en hızlı pilottum. Sıralamalarda da Tonio ile ilk 12 içinde yer aldık. Geçtiğimiz yıl Bahreyn'de ikinci seansa çıkamamıştık. O yüzden bu kez ilk 12'de yer almak gerçekten olumlu bir durum" dedi.

Sutil, "Starta kadar benim için herşey iyi gitmişti. Fakat daha sonra geriye düştüm, fakat takım açısından bakarsak en az bir araçla puan almak da bir başarı. Ancak şimdi Avustralya'da daha fazlasını başarmak istiyoruz. İlk beş veya altı için potansiyelimiz var" diye konuştu.

Liuzzi de, Force India'nın daha fazlasını yapabilecek güce sahip olduğuna inandığını belirterek, "Genel olarak tüm hafta sonu iyi geçti. Lastikler ve yüksek sıcaklıkta nasıl performans gösterdikleri ve yakıtla ne kadar uzun süre basabileceğimiz konularında çok şey öğrendik" dedi.

Liuzzi ayrıca, "Takım iyileştirmeler yapmak için kış döneminde çok çalıştı. İlk yarışta puan alabilmek harika. Force India düzenli olarak iyi sonuçlar almayı gerçekten hak ediyor" şeklinde konuştu.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Mark Webber, Bahreyn'deki şanssızlığın ardından, takımın yüksek performansını Avustralya Grand Prix'de de sürdüreceğinden şüphesi olmadığını ifade etti.
    Bahreyn'deki mücadeleye pole pozisyonundan başlayan Sebastian Vettel, yarışın büyük bölümünü lider ***ürmesine rağmen, buji arızası nedeniyle yavaşlayınca zaferden olmuştu.

Sakhir'de, rakiplerinden daha iyi durumda olduğunun görüldüğünü söyleyen Webber, "Aracın Albert Park'ta da güçlü olmasını bekliyorum. Güçlü olmamamız için kesinlikle hiçbir sebep yok" dedi.

Ferrari çiftini ve özellikle de Lewis Hamilton'ı asla görmezden gelemeyeceklerini belirten Avustralyalı pilot, RB6'nın önceki versiyonundan daha olduğunun Bahreyn'de kanıtlandığını kaydetti.

Webber, Lewis Hamilton'ın, Red Bull aracının "delicesine" hızlı olduğu yönündeki ifadesini de memnuniyetle karşıladığını belirtere, "Sonuçta küçük bir takım değiliz. Red Bull Racing'in yaptıkları inanılmaz" ifadelerini kullandı.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Jenson Button, Formula 1'de kural koyucuların, yarışların nasıl daha heyecanlı hale getirileceği konusunda pilotlara danışması gerektiğini kaydetti.
    Bahreyn'deki mücadelenin sıkıcı ve heyacandan uzak bir yarış olduğu yönündeki eleştirilerin ardından, sollamaların kolaylaştırılmasına yönelik çağrılar da arttı.

Melbourne'de de benzer bir yarış seyredilebileceğini söyleyen Button, "Pilotlar araçların pistte nasıl gittiğini ve hangi geçiş imkanlarının aracın geliştirilmesiyle ilgili olduğunu çok iyi biliyor" dedi.

İngiliz pilot, "Sollama yapmak için ne gerektiğini biliyoruz. Ön lastiklerin küçülmesiyle mekanik yol tutuşundan epeyce uzaklaştık. Aynı zamanda geçtiğimiz yıla göre araçta daha fazla downforce'a sahibiz" diye konuştu.

McLaren pilotu, "Problem şu, birinin arkasına girdiğinizde downforce'u kaybediyorsunuz. Zaten mekanik yol tutuşu da zayıf olduğu için (sollama yapamıyorsunuz.)" dedi.

Button ayrıca, "Hepimizin bu konuda bir düşüncesinin olması lazım. Umarım pilotlara da kulak verirler ve bu sporun gelişimine katkıda bulunuruz" ifadelerini kullandı.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    685 Toplam

Bridgestone, Türkiye Grand Prix dahil, Melbourne sonrası beş yarışta kullanılacak lastikleri açıkladı.
    Japon lastik üreticisi geçtiğimiz ayki açıklamasında, Avustralya Grand Prix'ye yumuşak ve sert hamurlu lastikler getireceğini bildirmişti. Bugünkü açıklamasıyla ise Melbourne'den sonraki beş yarışta kullanılacak lastikleri duyurdu.

Buna göre, Malezya, Çin, İspanya ve Türkiye' için yumuşak ve sert hamurlu lastikler, Monako içinse süper yumuşak ve medium hamurlu lastikler kullanılacak.

Bridgestone Motorsporları Lastik Geliştirme Direktörü Hirohide Hamaşima, "Yarışlarda hangi lastiklerin kullanılacağına karar vermek her zaman zordur, özellikle de, tam olarak hava durumu bilgisine sahip olma imkanımız olmadığında... Bahreyn'deki lastik performansı iyiydi. Bununla birlikte güvenlik ve tedbirli olmak bizim için herşeyin öncesinde" dedi.

Hamaşima, "Şangay ve Barselona oldukça sert pistler. İstanbul da, geçtiğimizde gördüğümüz kadarıyla özellikle yıpratıcı bir pist. Bu yüzden en sert tercihleri yapıyoruz. Monako içinse bu yıl farklı bir seleksiyon yaptık" diye konuştu.

Hamaşima ayrıca, "Monako için geçen seneden farklı olarak daha sert bir seçim yaptık, çünkü yeni kurallara göre araç daha ağır ve bölümler arasındaki mesafe de uzadı" dedi.

turkiyef1
    AlıntıAlıntı

15. sayfa - 65 sayfa var BirinciBirinci ... 511121314151617181925 ... SonuncuSonuncu