turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    TDW Team-Co Admin as11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    680 Toplam

Standart Superleague Formula 2010,

2010 Superleague Formula by Sonangol takvimi 12 yarış olacak

2010’da artan yarış sayısı ile Superleague Formula by Sonangol yeni ülkeleri ve pistleri ziyaret edecek. Ekim ayında yayınlanan ön takvime gore değişen pistler olmasına karşın, futbol bazlı motorsporları pist yarışı serisi Superleague Formula’nın 12 yarışlık takviminde tarihler değişmedi.

2008 senesinde ilan edilen dört senelik Superleague Formula serisi devamlılığı ile ilgili projeyle parallel olarak, 2009’a gore bu sezon yarış sayısı %100 artış gösteriyor. İlk kez üç ülke, birden fazla yarışa ev sahipliği yapacak; İngiltere, İspanya ve Almanya. Böylelikle seriye altı yeni pist eklenmiş oluyor.

Yeni sezon İngiltere’de yapilacak iki yarıştan Superleague için yeni olan Silverstone Pisti’nde 3-4 Nisan tarihlerinde başlayacak. Bu da sezonun geçen seneye gore üç ay erken başlaması anlamına geliyor.

Bir başka heyecanlı pist ise Assen yarış pisti, Superleague Formula pilotlarına ve futbol takımlarına Mayıs ayında ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sonraki hafta ise Fransa’nın eski F1 pisti Magny-Cours pistinde üçüncü ayak koşulacak.

İspanya’nın Jarama pisti yine büyüleyici atmosferi ve kalabalık seyircisi ile şampiyonanın gözbebeği yarışlarından biri olarak Haziran ayında koşulacakken, ardından iki adet Almanya yarışı Nurburgring ve Oschersleben Superleague Formula taraftarlarını bekliyor olacak. Bu programa göre keyifli ama yoğun bir Temmuz ayı geçecek.

Ardından şampiyona, serideki üçüncü senesine giren Belçika’nın Zolder pisti ile 17-18 Temmuz tarihlerinde devam edecek. İngiltere’deki ikinci yarış, Donington Park yerine bu sezon takvime giren Brands Hatch olacak. Ardından hak edilmiş altı haftalık bir ara verilecek yarışlara ancak akabinde Portekiz’in zorlu Estoril pistinde 18-19 Eylül’de mücadele kaldığı yerden devam edecek.

Monza pisti takvimde aynı tarihteki yerini korudu. Ekim’in ilk haftası... İspanya’ya tekrar dönecek ekipler bu kez Jerez pistinde Kasım’ın 13-14 hafta sonunda yarışacak. Sezon finalinin yapılacağı pist ise henüz açıklanmadı!

Superleague Formula Yarışma Direktörü Robin Webb: “Her ne kadar takvimde son birkaç hafta içerisinde değişiklikler yapmak zorunda kalsak da son halinden oldukça memnunum. Eski F1 pistleri ile yerel heyecan verici pistler arasında harika bir karışım yaptığımızı düşünüyorum. Jarama pistinin Madrid’e olan yakınlığı sayesinde Atletico taraftarlarının da piste gelmesiyle 30.000 kişiye ulaşmıştı hatırlanacağı gibi. Aynı zamanda bu sezon ilgi çekici yeni pilotlar da Superleague Formula’ya ilgi gösteriyor.”

“Hala Avrupa dışı yarış yapma arayışındayız sezon sonuna kadar. İki teklif var ve bunlar Orta Avrupa ve Güney Amerika’dan. “

“Futbol kulüplerimiz de belirlendi.Tabi hala her zamanki gibi yeni heyecanlara ve isimlere açığız.”

Jonathan Palmer, MotorSport Vision Yönetin Kurulu Başkanı: “Superleague Formula’yı Brands Hatch’de ağırlayacak olmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Takvimimize FIA Formula Two Şampiyonası hariç yeni ve prestijli bir tek koltuklu şampiyona gelmesi cok heyecan kattı. Superleague Formula otomobilleri A1GP otomobillerinden de güçlü ve V12 motorları kesinlikle harika.Oldukça büyük bu otomobillerin ters sıralama ile yaptıkları ikinci yarışın heyecanını yaşayan futbol ve motorsporları taraftarları çok şanslı.”

Philippe Guillaume, Magny-Cours Pisti,Yönetim Kurulu Üyesi: “Superleague Formula Serisini konseptindeki taraftar odaklı biçimi sayesinde gösterdiği ilerleme ve başarı için tebrik ederim. 22-23 Mayıs’ta Fransa Magny-Cours pistinde –Formulaya ilgi gösteren tek Fransa pisti- yapılacak yarış ile ilgili bizim tüm isteklerimizi değerlendirmeye alan Superleague Formula organizatörlerine de teşekkürü bir borç bilirim. Bu istekler Fransa ayağının French Ligue 1’in bitiş tarihini beklemeleri ve Güney Afrika’daki dünya kupasından önce olmasıydı.”
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Ok gibi doğru olsam, yabana atarlar beni,
    Yay gibi eğri olsam; elde tutarlar beni,
    Doğruda aç görmedim; eğride tok,
    Eğri yay elde kalır; menzil alır doğru ok.

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    680 Toplam

Standart Cevap: Superleague Formula 2010,

Superleague Formula'da Sılverstone'un kralı Tottenham Hotspur oldu

Sonangol Superleague Formula yarışları Silverstone’da yapılan ilk ayakla başladı. İlk yarışın galibi İngiliz pilot Craig Dolby (Tottenham Hotspur) olurken ikinci Yelmar Buurman (AC Milan) ve üçüncü yine İngiliz pilot Duncan Tappy (Flamengo) oldu.
    4 Nisan Pazar günü gerçekleşen ilk yarışta Franck Montagny start almadı. Isınma turunun ardından hareketli start ile yarışa başlayan pilotlardan öne çıkan Dolby oldu. Startla beraber liderliğe yerleşen Tottenham pilotu yarış sonuna kadar birinciliğini sürdürdü. Podyumun diğer iki basamağı için yaşanan mücadele dudakları ısırttı. AC Milan, Flemango ve FC Porto arasında geçti. Bu sene Milan’ın koltuğunda yarışmaya başlayan Buurman, 17. Turda Tappy’yi geçerek ikinciliğe yerleşti. Üçüncü sıradaki Tappy, uzun süre arkadan gelen FC Porto pilotu Alvaro Parente’nin baskısında yarışsa da pozisyonunu korumayı başardı.

Yarışın favorilerinden olan eski F1 pilotları, hayal kırıklığı yaratan isimler oldular; Narain yarışı 12. sırada bitirirken, Sebastien Bourdais pit ekibinin yaptığı hata sonucu motoru durup çalıştırılamayınca dakikalarca pit yolunda kaldı. Piste döndükten sonra fazla yapacak bişeyi kalmayan pilot, yarışı 15. sırada tamamladı. Yarışa ilk sırada başlayan, startta yerini kaybeden Basel pilotu Wissel ise 3. turda yol dışına çıkarak yedinciliğe kadar düşmesinin ardından, yarışı 5. sırada bitirdi.

İkinci yarış, ilk yarış sonucuna göre tüm araçların tersten sıralanması ile start aldı. İlk yarışı 14. bitiren Galatasaray pilotu Gommendy, ikinci yarışa üçüncülük pozisyonundan başladı. Startla birlikte pozisyonunu Olympiacos’a kaybeden Gommendy, uzun süre üçüncülükte gitse ve pit çıkışında ikinciliğe kadar yükselse de pite, pit yolu kapalıyken girdiği için ceza aldı ve ikinci yarışı da 14. sırada bitirdi.

İkinci yarışın podyumunda bu kez Olympique Lyonnais için yarışan Sebastien Bourdais vardı. Pit ekibinin ikinci yarışta da hata yapmasına rağmen podyumda en üstte yer alan Bourdais, hem rakiplerine hem takımının hatalarına rağmen kazandı. Podyumun ikincilik basamağına Olympiacos adına yarışan Chris Van der Drift çıkarken üçüncülük Atletico de Madrid pilotu John Martin’in oldu. İkinci yarışta finiş göremeyen pilotlar; James Walker (Liverpool), Narain Karthikeyan (PSV Eindhoven) ve Yelmer Buurman (AC Milan) oldu.

İlk iki yarışın en iyi 6 pilotunun yarıştığı büyük finalde ise İngiliz pilot Craig Dolby (Tottenham Hotspur) öndeki FC Porto pilotu Alvaro Parente’nin yaptığı hatayı iyi değerlendirerek birinci oldu. İkinci, genç çaylak pilot FC Basel’den Max Wissel olurken, üçüncü Chris Van der Drift oldu. Hafta sonunun birincisinin belirlendiği bu final, Avrupa’nın en büyük para ödülünün de dağıtıldığı motorsporu organizasyonu olmaz özelliğini taşıyor. Birinci gelen pilot 100,000 Euro’nun sahibi olurken, ikinci 75,000 Euro ve üçüncü pilot 50,000 Euro ödül kazandı. Dördüncü, beşinci ve altıncı pilotlar ise 55,000 Euro’yu eşit olarak paylaşacaklar.

Yarış sonrası büyük finalin galibi Dolby şunları söyledi: “Benim için harika bir hafta sonu oldu. Bu pistte daha önce bulunmamıştım, kendi ülkemdeki pisti bilmediğim halde seyircilerimin önünde kazanmak harika oldu. Teknik ekibim de çok iyi bir iş çıkardı, ve bana kusursuz bir otomobil verdi. Sıralamalarda birkaç hata yapmama rağmen iyi bir sonuç elde ettiğimde Pazar gününün iyi geçeceğini anladım. Tabi rakiplerimin nefesini hemen arkamda hissediyor olacağım önümüzdeki yarışlar için.” dedi.

Superleague Formula’da yarışan tek türk takım olan Galatasaray’ın otomobilini kullanan ve sezona iyi bir başlangış yapamayan Tristan Gommendy ise şunları söyledi: “İyi bir başlangıç yapamadık ancak takımımız ve otomobilimiz yeni. Önümüzdeki yarış Assen’den itibaren daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü tur zamanlarımız rekiplerimize göre hiç de kötü değil. Bugün bir hata da yaptık, yapmamış olsaydık ikinci yarışı podyumda bitirecektik. Hollanda yarışına iyi hazırlanacağız ve taraftarlarımızı bu kez mutlu edeceğimizi umuyorum.”

Sonangol Superleague Formula’nın bir sonraki ayağı 15-16 Mayıs tarihlerinde Hollanda’nın Assen pistinde koşulacak.
    Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    680 Toplam

Sonangol Superleague Formula’nın ikinci yarışı, 15/16 Mayıs tarihlerinde Hollanda’nın Assen pistinde koşulacak.
    Tottenham Hotspur ve şampiyona lideri pilotu Craig Dolby, piste liderliğini korumak için çıkacak. Tek türk takım Galatasaray ise, bu yarış yükselen bir grafik izlemek istiyor.

Motorsiklet katedrali olarak bilinen pist, 4.550 km uzunluğunda ve Hollanda’nın kuzeyinde yer alıyor. Motorsikletler için tasarlanan pist, Superleague Formula’nın 750 beygir V12 motorlu araçları için büyük bir mücadele demek olacak.

Assen’i mücadeleci kılan sadece bu özelliği olmayacak; aynı zamanda çok az pilotun Hollanda’nın bu pistinde yarış tecrübesi var ve bu sebepten ötürü Cumartesi günü yapılacak iki tane 50 dakikalık testler pilotlar için pisti öğrenmek ve hızlarını arttırmak için çok önemli.

Gözlerin üzerinde olacağı isimlerden biri kuşkusuz Sebastien Bourdais.Silverstone’da yapılan ilk yarışta formunda görünen Olympique Lyonnais pilotu, pit stoplarda yaşadığı sıkıntı sebebi ile podyumdan olmuştu. Fransız pilot, 2007’de bu pistte yapılan Champ Car World Serisi’nde pist rekorunu kırmıştı ve 1:18.756s’lik rekor o günden beri kırılamadı.

Bu hafta sonu üç Hollanda’lı pilot ve bir Hollanda takımı - PSV Eindhoven- yarışa ev sahipliği yapmanın yanı sıra kendi seyircilerinin önüne çıkmanın heyecanını yaşayacak. AC Milan pilotu Yelmer Buurman ve Olympiacos pilotu Chris van der Drift yine 50.000 Euro ödüllü super finalin favorileri.

Eski Formula 1 pilotu Robert Doornbos’da bu yarış performansını arttırmak arzusunda. Hintli pilot Narain Karthikeyan’da hayal kırıklığı yaşadığı Silverstone yarışını geride birakmak niyetinde.

Galatasaray pilotu Tristan Gommendy, ilk yarışta beklenen performansı gösterememişti. Gommendy bu pistte tecrübesi olmamasına rağmen iyi bir netice elde etmek istiyor.

Assen aynı zamanda 2008 Superleague Formula şampiyonu Beijing Guoan’ın seriye geri dönüşüne sahne olacak. Aracın direksiyonunda Silverstone’da podyuma çıkan John Martin olacak ve araç Alan Docking Racing tarafından koşturulacak. Maria de Villota’da Superleague Formula’ya Atletico direksiyonunda geri dönüyor.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    680 Toplam

Sonangol Superleague Formula’nın ikinci yarışı, 15/16 Mayıs tarihlerinde Hollanda’nın Assen pistinde koşuldu. İlk yarışın galibi Davide Rigon olurken, ikinci yarışı Olympiacos’un Hollanda’lı pilotu Chris var der Drift kazandı. Galatasaray’ın direksiyonunda yarışan Fransız pilot Tristan Gommendy, her iki yarışta da sekizinci oldu.
    Sıralama turlarına damga vuran Davide Rigon, ilk yarışın galibi oldu. Eski Superleague Formula şampiyonunun ilk yarıştaki en yakın rakibi Bordeaux pilotu Franck Montagny ise 15. turda teknik arıza ile yarış dışı kaldı. Flamengo pilotu Franck Perera bu sonuçla ikinciliğin sahibi olurken, FC Basel pilotu Max Wissel dokuzuncu sırada başladığı yarışı üçüncü bitirdi.

Rigon: “Franck’a ne oldu bilmiyorum, başlarda çok yakındı. Sonra o aynamdan gitti ve işim kolaylaştı. İkinci yarış için lastiklerimi koruyabildim. Pit stop da çok iyiydi. Takımıma teşekkür ederim.” dedi.
    İddialı pilotlardan, eski Formula 1 pilotu Sebastien Bourdais (Lyon), Alvaro Parente (Porto) ile girdiği mücadele sonucu ilk turlarda yarış dışı kaldı.

Galatasaray ise sekizinci başladığı yarışı sekizinci sırada bitirdi. Pit stoplardan önce lastiklerden iyi performans alamayan takım, yarışın ikinci yarısında üst sıralar için mücadele ederken yarışın en keyifli görüntülerini izlettirdi. GS pilotu Tristan Gommendy, ısrarlı atakları sonucunda önündeki Porto’yu geçince, sekizinci sırada yarışı bitirdi ve ikinci yarışta 10.sırada start aldı.

İkinci yarışın ilk turları birçok geçişe sahne oldu.İlk yarışın sonucuna göre tersten sıralanan araçlardan ön sıradaki, seride yarışan tek kadın pilot Maria de Villota yavaş kalınca, bir çok geçiş izlendi. Yarışı birinci bitiren Chris var der Drift, ilk yarışta şanzıman arızası ile yarış dışı kalmıştı ve vites kutusu değiştikten sonra ikinci yarışa ikinci sırada başladı. Pit stoplara kadar lider Borja Garcia (Sporting Portugal) ’nın arkasında yarışı sürdürüp, çok hızlı bir pit stop sayesinde liderliği ele geçirdi. İkinci sırada Craig Dolby (Tottenham) vardı ve ilk yarışta koruduğu lastiklerinin de yardımıyla başarılı bir yarış çıkardı. Podyumun son basamağında Bordeaux adına Franck Montagny yer aldı ve bu kez yavaş ama hatasız bir pit stop yaparak yarışı tamamlamayı başardı.

Galatasaray pilotu Gommendy zorlu geçen Pazar günü sonrası şunları söyledi: “Kimi hatalar yaptık, özellikle ikinci yarışta pite çok geç girdim ve bitmiş lastiklerle pistte attığım turlar bize 3-4 sıra kaybettirdi. Eğer herkesle aynı zamanda çağırmış olsaydı takım beni, ilk 5’de bitirmek olasıydı. Ayrıca Madrid pilotu Maria’nın arkasında zaman kaybettim, talihsiz bir hafta sonu oldu.”

Futbolun heyecanı ile motorsporlarının mücadeleci ruhunu bir araya getiren seride, bu hafta sonu Hollanda’nın Assen TT pistine 21.000 izleyici geldi. 100.000 Euro para ödüllü son yarışa en çok puan kazanan altı takım çıktı ve 21.000 izleyici bu büyük mücadeleyi izledi. Kazanan isim, tüm hafta sonu harika sürüş sergileyen İtalyan pilot Davide Rigon ve takımı Anderlecht oldu. Yaptığı açıklamada: “ Bir haftasonunda kazanilabilecek 4 pozyum zaferinin (sıralama turları, iki yarış ve super final) 3’ünü kazandığımıza hala inanamıyorum, çünkü en hızlı araç kesinlikle bizimkisi değidi. Ancak herşey bizim için çok iyi gitti. Hayatımda bu kadar çok parayı bir arada görmemiştim, kazandığım için çok mutluyum.” dedi.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    680 Toplam

Sonangol Superleague Formula'da Galatasaray, üçüncü yarış haftasının ikinci etabında yarışın sonunu göremezken, yalnızca sekiz aracın tamamlayabildiği yarışta dokuzuncu sırayı aldı.

Magny-Cours pistindeki yarışta üçüncü sıradan start alan Tristan Gommendy yönetimindeki Galatasaray aracı, pit-stopların ardından altıncı sıraya yerleşti. Hemen önündeki Sporting Lisbon aracıyla heyecanlı bir mücadele sahneleyen aracımız, öne geçme çabalarını uzun süre sürdürdü. İki araç arasındaki beşincilik mücadelesi, dördüncü sıradaki Atletico Madrid aracının bir teknik arıza sonrası yavaşlamasıyla birlikte dördüncülük için yapılmaya başlandı. Atletico Madrid aracı Galatasaray ve Sporting Lisbon'un ardından Tottenham ve Porto tarafından da geçilirken; Tristan Gommendy de aracımızı dördüncü sıraya çıkarmayı başardı. Bu dakikadan sonra ilk üç mücadelesi yapan Gommendy, sezonun ilk podyumuna ulaşmayı düşünürken; yarışın bitiminde beş dakika kala aracında yaşanan sorunla önce yedinci sıraya geriledi, ardından son dakikalarda aracını pit alanına sürerek yarışı yarıda bıraktı.

Yarışı Max Wissell yönetimindeki Basel kazanırken, AS Roma ikinci, Anderlecht ise üçüncü oldu. Şampiyona lideri Craig Dolby ise dördüncü sırada yer aldı.
    -W. Butler-

Mevlana
    AlıntıAlıntı