Harika bir calisma olmus.Ozan Kulcuyu tebrik ederim

Schumacher'in dönüşü, üreticilerin gidişi ve yeni takımların gelişi derken yeni sezon geldi çattı. Sakhir'deki yeşil ışıktan önce isterseniz yeni sezonde bizi nelerin beklediğine tekrar göz atalım.

Formula 1'de neredeyse her sezon takım-pilot dizilimlerinde, takvimde, kurallarda değişiklikler olur, ivme asla sıfır olmaz. Ancak son iki sezonda öyle değişiklikler oldu ki şahsen ben 2008'den 2010'a kadar 10 yıl geçirmiş gibi hissediyorum.

Tek belirsizlik 10 yıl geri mi, ileri mi gittiğimiz. Ama açıkça Formula 1'de tarih boyunca periyodik olarak gerileyip ilerleyen bir spor. Girdiğimiz yeni dönem de bazı yönleriyle '90'lara dönecek, bazı yönleriyle geleceğe hitap edecek.

Önceki yazımda da 2009'un Formula 1 için bir geçiş dönemi olduğunu söylemiştim. Artık herkes yeni spora ısındı ve geçen seneki kadar karmaşa görmeyecek, daha doğrusu ben böyle olacağını düşünüyorum. Yeni takımlar sporu birbirine katabilir de...

Şimdi yeni sezonda gridde yer alacak takımlara ve pilotlara bakalım;

Vodafone McLaren Mercedes

>> 1 Jenson Button
>> 2 Lewis Hamilton
>> TD Gary Paffett

McLaren hem geçen senenin son yarışlarında hem de 2010 kış testlerinde şampiyonluk için en büyük adaylardan biri olacağının sinyalini verdi. İlk Jerez haftasında ve Barcelona testlerinde Hamilton en hızlı tura imza atarken Jenson Button da Jerez'deki ikinci haftanın en iyi zamanını yaptı. Ben McLaren'in şu anki konumunun diğer takımlardan daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Ancak tabi ki ortada belirgin bir fark yok ve tek favori de değiller.

Button vs Hamilton: Button ve Hamilton'ın birçok ortak noktası var ve bu kesinlikle rekabeti artırıcı etki yapacak. Button, geçen sene aldığı şampiyonlukla 2007'de Hamilton'a kaptırdığı İngiltere'deki popülaritesini geri kazanmıştı. Bu sene iki sürücü de İngiltere'nin bir numarası olmak için yarışacaklar. Ayrıca her ikisi de artık birer kez şampiyon ve ikisi de ikincisini istiyor. Ortada bir kesinlik var ki rekabet McLaren'a zarar vermeyecek, özellikle geçen sene tek pilotla mücadele verdikten sonra... McLaren bu sene Button'ın temkinli ve sağlam ve Hamilton'ın agresif stiliyle iki koldan saldıracak.

MercedesGP Petronas

>> 3 Michael Schumacher
>> 4 Nico Rosberg
>> TD Nick Heidfeld

MercedesGP için karışık bir test sezonu oldu denilebilir. Takım kapalı bir kutu gibi, ancak bir gerçek var ki takım geçen seneki gibi bir başlangıç yapmayacak. Mercedes'in testlerin genelinde büyük parlama yaptığı söylenemez, ancak rakiplerinden çok geri kalmadığı da açık, ben yine bu takımı galibiyet için savaşacak gibi görüyorum.

Schumacher vs Rosberg: Mercedes gerçekten bu sene bir Alman takımın sahip olabileceği en iyi kadro ile yarışacak. Yıllardır Rosberg'in McLaren'e gelmesini bekledikten sonra küçük bir farkla istek gerçekleşti. İki Alman sürücü arasındaki rekabet oldukça heyecanlı olacak. Rosberg'in Schumacher ile kafa kafaya gideceğini düşünüyorum. Bir takım emri de beklemiyorum, şahsen takım patronu olsam ve amacım 2000'lerin başlarındaki yoldan Schumacher'i zirveye çıkarmak olsa ikinci pilot olarak Rosberg'i seçmezdim. Sonuç olarak iki sürücüye de eşit şans veriyorum.

Red Bull Racing Renault

>> 5 Sebastian Vettel
>> 6 Mark Webber
>> TD Brendon Hartley
>> TD Daniel Ricciardo

Red Bull rakiplerine göre daha az testlerde boy gösterdi. Webber ikinci Jerez testlerinin üçüncü günü ve Barcelona testlerinin ilk gününde en hızlı tura imza attı ancak bu sürelerin sebebi büyük ihtimalle düşük benzin yükü. Red Bull'u şu durumda diğer takımlarla karşılaştırmak gerçekten çok güç. Ancak kesinlikle göz ardı edilecek değil, korkulacak bir takım.

Vettel vs Webber: Geçen seneki performanslardan sonra Vettel'in bu takımın bir numaralı pilotu olduğunu söylememek için bir neden yok sanırım.

Scuderia Ferrari

>> 7 Felipe Massa
>> 8 Fernando Alonso
>> Giancarlo Fisichella
>> Luca Badoer
>> Marc Gene

Ferrari de yeni sezonda şampiyonluğu zorlayacak takımlardan. Şahsen McLaren'i en çok zorlayacak takım olarak görüyorum. İtalyan ekip iki pilotuyla da Valencia testlerine hızlı bir giriş yaptı. Daha sonraki testlerdeki sürelerini o kadar önemsemiyorum. Bütün hava koşullarında Ferrari uzun sürüşlere odaklandı ve iyi iş çıkardı.

Massa vs Alonso: Ferrari yetenekli, istikrarlı ve bu işte dahi olan iki pilota sahip ve arasında rekabet olsa da olmasa da İtalyan takım pilot kadrosu açısından oldukça güçlü. Hangisinin daha iyi olacağı hakkında ise bir yorum yapabileceğimi düşünmüyorum.

At&t Williams Cosworth

>> 9 Rubens Barrichello
>> 10 Nico Hulkenberg
>> TD Valtteri Bottas

Williams geçen sene diğer takımların aksine sabit hızda istikrarlı gitti ve bu sene için umut verdi. Takımın kış testleri boyunca performansı kötü de değildi. Takım bu sene iyi puanlar toplayacak gibi görünüyor.

Barrichello vs Hulkenberg: Barrichello'nun deneyimlerinin Hulkenberg'in yetenekleriyle birbirini nötrlediğini düşünüyorum. Ama birinin adını söylemem gerekirse Hulkenberg diyeceğim. Çünkü bu çocukta gerçekten parlak bir Formula 1 kariyeri görüyorum. Zaten Alman pilot testlerde beni yalancı çıkarmayacak kadar iyi sürüş yaptı.

Renault F1 Team

>> 11 Robert Kubica
>> 12 Vitaly Petrov
>> TD Ho-Pin Tung
>> TD Jerome D'Ambrosio

Bu sene tamamen yenilenen Renault'nun büyük dört takımın yanına yaklaşacağını düşünmüyorum, ama kesinlikle geçen seneden daha iyi olacak. Zaten otomatik olarak yeni takımların gelmesiyle Renault, Toro Rosso ve Force India özkütlesi daha büyük bir sıvı gelmiş gibi yukarıya çıkacaklar. Burada şüphe yok.

Kubica vs Petrov: Vitaly Petrov'un oldukça yetenekli olduğunu ve F1'de iyi bir kariyere sahip olacağını düşünüyorum, ama ilk senesinde Kubica gibi bir pilotu geçecek kadar da değil. Kubica aynı geçen seneki gibi takımına elinden geldiğinde puan kazandırmaya çalışacak.

Force India Mercedes

>> 14 Adrian Sutil
>> 15 Vitantonio Liuzzi
>> TD Paul di Resta

Force India geçen sene oldukça ilginç bir performans sergiledi. Bu sene ise bu takımın büyük dörtlüden sonra gelip Williams ve Sauber ile puan mücadelesi vereceğini düşünüyorum.

Sutil vs Liuzzi: İki pilotun da yetenekli olduğunu düşünüyorum. İkisi de belirli pistlerde çok başarılı olup belirli pistlerde ortadan kaybolan performanslar gösterdiler (Biraz daha takımın hızına paralel olarak) Bu nedenle bu sene de birbirlerini dengeleyeceklerini tamin ediyorum.

Scuderia Toro Rosso Ferrari

>> 16 Sebastien Buemi
>> 17 Jaime Alguersuari

Scuderia Toro Rosso'nun da ortalama olarak yeni takımların üzerinde, puan sınırının altında yarışacağını düşünüyorum. İtalyan takım puansız da kalmayacaktır büyük ihtimalle.

Buemi vs Alguersuari: Aslında bu sorunun sorulmasına bile gerek yok. Buemi otomobili izin verdiği kadar puan toplayacaktır. Alguersuari için ise kritik bir sezon olacak. İspanyol pilot çok hızlı ve tehlikeli bir hamleyle Formula 1'e girdi, bu nedenle bu sene başarısız olması durumunda birkaç basamak birden düşmesi söz konusu.

Lotus Racing Cosworth

>> 18 Jarno Trulli
>> 19 Heikki Kovalainen
>> Fairuz Fauzy

Bu sene yeni takımların geçen sene olanlara göre bir adım geride olacağı açık, ancak Lotus'un durumu çok daha kötü olabilir. Takımın durumu gerçekten de Kovalainen'in itiraf ettiği gibi Minardi'den kötü olabilir.

Trulli vs Kovalainen: İki pilot da takımı tarafından yetersiz bulunmuştu ve büyük ihtimalle performansları çok farklı olmayacak.

Hispania Racing Cosworth

>> 20 Karun Chandok
>> 21 Bruno Senna

Hispania Racing, sezona zar zor girdi ve gridde uzun süre kalma olasılığı çok düşük. Takımın en büyük şansı iki iyi pilota sahip olması. Bu iki pilotun sürüşleri sayesinde en azından diğer yeni takımların önüne geçerek adlarını duyurabilirlerse destek bulabilirler ve belki takım kurtulabilir.

Chandok vs Senna: Hispania pilotları da gerçekten yakın gidecekler. Yani Senna daha agresif olacak, Chandok ise aynı yerde yarışacak, ancak ortalamaları aynı olacaktır diye tahmin ediyorum. Büyük takımların kaza yaptığı yarışlarda fırsat bulup puan çıkaran pilot önde olacaktır, tabi bunun olacağı bile kesin değil.

BMW Sauber Ferrari

>> 22 Pedro de la Rosa
>> 23 Kamui Kobayashi

McLaren, Merdedes, Ferrari ve Red Bull'dan sonra kimin geleceği sorusuna vereceğim cevap Sauber olurdu. Öncelikle otomobilin gelişiminde BMW'nin büyük bir payı var. Bu nedenle takım kış testlerinde oldukça etkileyici bir performans sergiledi. Sauber'in bu sezon iyi puan toplayacağını düşünüyorum. Hatta olaylı yarışlarda podyum için gözümün ilk arayacağı otomobil bu beyaz-gri araçlardan biri olacaktır.

Kobayashi vs de la Rosa: Kobayashi'nin yılın çaylağı olmak için Hulkenberg ile heyecanlı bir rekabete gireceğini düşünüyorum. Japon pilot kariyerine oldukça etkili bir başlangıç yaptı, kış testlerinde de çok iyiydi. de la Rosa takıma tecrübesiyle katkı yaparken Kobayashi'nin yeteneğiyle iyi puanlar kazandıracağını düşünüyorum.

Virgin Racing Cosworth

>> 24 Timo Glock
>> 25 Lucas di Grassi

Virgin Racing şu anda en güçlü yeni takım gibi duruyor. Richard Branson'ın padoğa da renk katacağını düşünüyorum. Tabi ki puan için konuşmak saçmalık olur, ama Virgin bazı yarışlarda kendi kategorisinden çıkıp LMP1'i, pardon Toro Rosso ve Force India gibi takımları zorlayabilir (!)

Glock vs di Grassi: Virgin de oldukça iyi bir kadroya sahip. Glock otomobilin sınırlarını zorlayacaktır ve di Grassi'yi geride bırakacaktır.

Takvim

14 Mart >> Bahreyn GP >> Sakhir
28 Mart >> Avusturalya GP >> Melbourne
4 Nisan >> Malezya GP >> Sepang
18 Nisan >> Çin GP >> Shanghai
9 Mayıs >> İspanya GP >> Barcelona
16 Mayıs >> Monako GP >> Monte Carlo
30 Mayıs >> Türkiye GP >> Istanbul
13 Haziran >> Kanada GP >> Montreal
27 Haziran >> Avrupa GP >> Valencia
11 Temmuz >> İngiltere GP >> Silverstone
25 Temmuz >> Almanya GP >> Hockenheim
1 Ağustos >> Macaristan GP >> Budapest
29 Ağustos >> Belçika GP >> Spa
12 Eylül >> İtalya GP >> Monza
26 Eylül >> Singapur GP >> Marina Bay
10 Ekim >> Japonya GP >> Suzuka
24 Ekim >> Güney Kore GP >> Yeongam
7 Kasım >> Brezilya GP >> Sao Paulo
14 Kasım >> Abu Dhabi GP >> Yas Marina

Bu senenin yeni pisti eğer pist inşaasında bir sorun çıkmazsa Yeongam olacak. Formula 1, Güney Kore'yi 24 Ekim'de ziyaret edecek. Sezon 2006'daki gibi Bahreyn'de açılıp Yas Marina'da sonlanacak. Umarım şampiyonun bu tarihe kadar belli olmayacağı heyecanlı bir şampiyona izleriz...

Ozan KULCU, TurkiyeF1.com