Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, yarışlarının canlı yayınlatılamamasından yakınarak, İstanbul Park'ta yarışı olsa dahi gerekli altyapının oluşturulamaması durumunda beklenen seyirci sayısına ulaşılamayacağını savundu.
Otomobil Sporları Federasyonu ile Motosiklet Federasyonu, İstanbul Park'ın kullanımıyla ilgili uzlaşmaya varırken, federasyon Kenan Sofuoğlu'nun 2011'deki yarışının bir ayağını Türkiye'ye alabilmek için harekete geçti.

Kenan Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılından itibaren şampiyonalara katılmasına rağmen İstanbul Park'ta antrenman bile yapamamaktan yakındı.

''Yıl 2010 ve ben hala İstanbul Park'ta, kendi ülkemde yarışamadım. Bir sporcu en çok ülkesinde, kendi seyircisinin önünde yarışmak ister'' diyen Sofuoğlu, şunları kaydetti:

''İstanbul Park'ta yarışımın olması motosiklet sporunun tanıtılması için önemlidir. Çünkü, buradaki yarış birçok ülkede canlı olarak yayınlanmaktadır. Daha düşük bütçeyle Formula 1'in 3-4 katı fazla seyircinin geleceğine inanıyorum. Ancak Motosiklet Federasyonu'nun eksiklikleri var. Yarışmalarımı ülkemde kimse izleyemiyor. Federasyon yarışmaları canlı yayınlatabilmeli. Seyirci motor sporlarına alışmalı. Federasyon 2011'deki yarış takvimine girmek istiyor. Eğer şimdiden canlı yayınlara alınmazsa federasyon, Formula 1'in konumuna düşer. Motosiklet Federasyonu önce eksiklerini gidermeli. Aksi takdirde Formula 1'in konumuna düşer ve seyirci getiremez. Yayınlarla tanıtım yapılırsa tribünler dolar.''

-''FEDERASYON YARIŞLARIMI CANLI YAYINLATABİLMELİ''-

Türkiye'nin motosiklet yarışları için bir avantajı olduğunu anlatan Sofuoğlu, ''Çünkü yarışan Türk sporcu var. F1'de böyle bir şey yoktu'' dedi.

''Federasyon, en iyi sporcusunun yarışmasını canlı yayınlatabilmelidir'' ifadesini kullanan Sofuoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Ben devletten, bakanlıktan destek görüyorum, ama federasyondan göremiyorum. İnşallah federasyon bu yıl eksiklerini giderir. Ben bu saatten sonra yanlışlara göz yumamam. Herkes hatasını düzeltmeli. Motosiklet Federasyonu, 2009 yılına kadar iyi yönde ilerliyordu. Ancak, geçen yıldan itibaren geriye gitmeye başladı. Geçen yıl Türkiye Şampiyonası'nda sporculara ödül töreni bile düzenlenmedi.''

-''FEDERASYON LİSANSIMI BİLE ÇIKARTAMADI''

Federasyonun kendisine sahip çıkamadığını savunan milli motosikletçi, sözlerini şöyle tamamladı:
''Federasyon bu yıl lisansımı bile çıkartamadı. Kendi paramla lisansımı çıkartmak zorunda kaldım. Buradaki sorun para değildir. Ama federasyon benim lisansımı çıkarabilmeliydi. Avustralya'ya giderken son anda çıkarmak zorunda kaldım. Eğer çıkaramasaydım yarışmaya katılamayacaktım.''

-MOTOSİKLET FEDERASYONU-

Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun da, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ile bir araya gelerek İstanbul Park'ın kullanımı için uzlaşma sağladıklarını kaydetti.

Pistin yıl boyunca iki federasyon tarafından ortak kullanılacağını ve Formula 1 için Bernie Ecclestone'ye birkaç haftalığına verileceğini anlatan Memnun, şöyle konuştu:

''İstanbul Park'la ilgili durumu eleştirirken hazırladığımız raporlarda çözüm önerilerimiz de vardı. Pistin yıl boyunca ortak kullanılmasını istiyorduk. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) pisti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devretmesini, işletmenin de iki federasyona verilmesini önermiştik. İTO temsilcileri ve Bakan ile görüştük, pisti bize verecekler. Formula 1'in sözleşmesi en geç 2011 Haziran'da bitiyor. Gelecek yıldan itibaren kullanmaya başlayacağız. Biz burayı kullanıp yeni Kenanlar (Sofuoğlu) yetiştirmek istiyoruz.''

Kenan Sofuoğlu'nun eleştirilerini de yanıtlayan Memnun, ''Super Bike'ın canlı yayın hakları Sadettin Saran'ın elinde bulunuyor. Ben canlı yayınlatabilmek için çok uğraştım. Ama Saran'ın elinden zorla da alamayız. Bu yıl da Saran'ın elinde. Çünkü Super Bike'ın hakları İngiliz bir firmanın elinde bulunuyor'' dedi.

Milli sporcuya federasyon olarak imkanlar ölçüsünde destek verdiklerini ifade eden Memnun, şunları söyledi:

''Biz olmasaydık Kenan buralara gelemezdi. Bütçelerimiz kesilince parasız kaldık. Lisans için 800 Avro ödeniyor. Bu yıl Kenan kendisi ödedi. Çünkü paramız yoktu. Ancak daha sonra bunu kendisine iade ettik. Kendisine birçok desteği verdik. Biz ne yaptık da şimdi kötü oluyoruz?''