ŞANLIURFA’ya gelen görme engelli şarkıcı Metin Şentürk, Türkiye’nin en uzun pistine sahip GAP Havaalanı'nda Ferrari F430 model yarış otomobiliyle hız denemesi yaptı.

Hız denemesinde 240’ı bulan Şentürk, hedefinde 300 kilometre hız yapmak olduğunu belirterek, “Bu pistte kendime tek rakip olarak Türk Hava Yolları'nı görüyorum” dedi.

Şarkıcı Metin Şentürk, Guinness rekorlar kitabına girebilmek için Şanlıurfa'da hız rekoru kırmaya hazırlanıyor. 2 Nisan Cuma günü işadamı Fikret İnan’a ait ay- yıldızlı kırmızı renkli Ferrari F430 model yarış otomobiliyle Şanlıurfa GAP Havaalanı’nda hız rekoru denemesi yapacak Şentürk, ilk deneme sürüşünü gerçekleştirdi. 22 kişilik ekiple çalışmaya başlayan Metin Şentürk, GAP Havaalanı'nda dünya rekorunu kıracağını belirterek, “Bu hız denemesi fikri, 3 yıl önce Güney Afrika'da ve İngiltere’de yaşayan görme engelli kişilerin hız denemesi yaptıklarını gazetelerde okuduktan sonra doğdu. ‘Bir Afrikalı, bir İngiliz bunu yapabiliyorsa, neden bir Türk bunu yapmasın?’ diye çalışmalara başladık” dedi.

Türkiye’nin ‘en hızlı körü’ olmayı hedeflediğini kaydeden Şentürk, “Bunun için Şanlıurfa’da, 8 günlük bir kampa girdik. 9’uncu gününde kısmet olursa görme engelliler dünya rekorunu kıracağız. Hocam Volkan Işık’la birlikte günde 9 saat çalışarak bu rekoru kırmayı planlıyoruz. Türkiye’deki engellilerin neler yapabileceğini dünyaya duyurmak için bu projeyi hayata geçirdik. Bu bir oyun değildir, bunun içinde bir sosyal mesaj vardır. Bu pistte kendime tek rakip olarak Türk Hava Yolları'nı görüyorum” diye konuştu.

Ralli pilotu Volkan Işık ise rekor denemesinin İngiltere’den gelecek 3 kişilik Guinness gözlemci heyeti tarafından izleneceğini söyledi. Dünya çapında bir ilki gerçekleştirmek için Şanlıurfa’da bulunduklarını belirten Işık, “Uzun süredir Metin ile birlikte planlığımız bu çalışmaya nihayet burada başladık. Bu deneme kolay bir şey değildir. Kullandığımız bu otomobil de oyuncak değildir. Metin ne kadar kendini iyi hissederse, o kadar rekora doğru adım atar. Şanlıurfa GAP Havaalanı pisti bize yeterli, havası da oldukça güzel. Biz bu rekoru kırmak istiyoruz” dedi.

Direksiyon başına geçen şarkıcı Metin Şentürk, ilk deneme sürüşünde çalışma arkadaşlarından tam not aldı.