Görme engelli sanatçı Metin Şentürk’ün otomobille "Dünya Görme Engelliler Sürat Rekoru"nu kırdığı bildirildi.

Metin Şentürk, böyle sevindi...

"Guinness Rekorlar Kitabı"ndan bir heyetin gözetiminde Türkiye’nin en uzun pistine sahip Şanlıurfa GAP Havaalanı’nda bugün denemesini gerçekleştiren
Şentürk’ün uydu verilerini inceleyen İngiltere’den gelen Guinness heyeti, daha sonra hava alanında basın toplantısı düzenledi.
Hız rekorunun görüntülerinin izletildiği toplantıda konuşan Guinnes rekorları yetkilisi Aleksandr Vypıraılenko, bu alanda daha önceki rekorun 2005
yılında İngiliz bir görme engelli tarafından, 268 kilometre hızla kırıldığını belirterek, "Şu anda mutlulukla söyleyebilirim ki Metin, bu rekoru 292.89
ortalama hızla kırmış bulunmakta" dedi.
"Metin’i tebrik ediyorum ve bunu yeni Guinness rekoru olarak tescil ediyorum" diye konuşan Aleksandr Vypıraılenko daha sonra Metin Şentürk’e bu konudaki belgesini teslim etti.
Şentürk’ün antrenörü Volkan Işık da konuşmasında şunları kaydetti:
"Otomobil ekranında sürat 315 kilometre hıza kadar ulaştı. Ama uydudan gelen sinyalle 303’lere (en yüksek) kadar çıkmıştır. Diğer dünya rekorundan 23 kilometre hız daha fazla yaparak, ortalamayı geçtiği gibi aynı zamanda hız rekorunda maksimumda da geçmeyi başarmıştır."

"BU REKOR GÜZEL ÜLKEME VE ENGELLİ KADER ARKADAŞLARIMA"

Metin Şentürk de "Bu rekorunu güzel ülkeme ve güzel ülkemde yaşayan tüm engelli kader arkadaşlarıma armağan ediyorum" dedi.
Tüm engellilere seslenen Şentürk, "Evlere kapanmışlara ve kapanmamışlarına diyorum ki lütfen sokağa çıkın, kendi engellerinizi kendiniz kaldırabilirsiniz" diye konuştu.
Bu arada toplantı öncesinde uzun süre pistte tebrikleri kabul eden Metin Şentürk, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, şarkıcı Kubat ve bazı katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirirken, Kubat’la birlikte nakaratları "Ağam da şimdi gelir, paşam da şimdi gelir" şeklindeki türküyü, "Rekor da şimdi gelir" diye çevirerek de okudu.