Wimbledon 2010'da kadınlar finali, Serena Williams ile Vera Zvoraneva'yı karşı karşıya getirdi. Dünyanın bir numarası Williams, kariyerinde 4. Wimbledon şampiyonluğunu elde etti.

ABD'li raket Serena Williams, ilk grand slam finaline çıkan 21 numaralı seri başı Vera Zvoraneva'yı 6-3 ve 6-2'lik setlerle 2-0 yenerek, şampiyonluğa ulaştı. Geçen yıl Wimbledon'da yine şampiyonluğa ulaşan Williams, favori çıktığı karşılaşmada sürprize izin vermedi ve unvanını korumayı başardı.

1. setin ilk 5 oyununda iki raket de kendi servis oyunlarında başarılı oldu. ABD'li tenisçi, ilk servis kırma şansını 6. oyunda elde etti, ancak Rus raket buna izin vermedi.

8. oyunda 30-40 gerideyken rakibinin yaptığı çift hatayla önce eşitliği sağlayan Serena Williams, ilk denemesinde olmasa da ikinci girişiminde Zvonareva'nın servisini kırdı ve 5-3 öne geçti. Servis kullandığı son oyunu alan ABD'li raket, 36 dakika süren ilk seti 6-3 kazandı.

İkinci sete ilk oyunda Zvonareva'nın servisini kırarak çok iyi bir başlangıç yapan Serena Williams, kendi oyununu da alarak 2-0 öne geçti. 5. oyunda 2 kez servis kırma şansı yakalayan ABD'li tenisçi, bunu başararak rakibinin bu sette 2. kez servisini kırdı ve skoru 4-1 yaptı. Serena Williams, 8. ve son oyunu da alarak 30 dakika süren seti 6-4 kazandı.

SERENA, ŞAMPİYONANIN EN ÇOK 'ACE' ATAN OYUNCUSU
Geçen yıl finalde ablası Venus Williams'ı 2-0 mağlup ederek Wimbledon'da şampiyon olan 29 yaşındaki Serena Williams, mücadeleyi 9 'ace', 15 basit, 3 çift hatayla tamamladı.

Tek bayanlarda şampiyon olan Serena Williams, turnuva boyunca attığı 89 'ace' ile en fazla 'ace' yapan bayan raket oldu. Serena Williams'ı 30 'ace'le Venus Williams, 29 'ace'le de Eston raket Kanepi izledi.

ABD'li şampiyon raket, turnuva süresince 15 çift hata yaptı.

Şimdiye kadar 10 kez şampiyonluk sevinci yaşayan Rus Zvonareva ise 4 ''ace'', 11 basit, 2 çift hata yaptı.

Kullandığı 33 ilk servisten 31'inde puanı hanesine yazdıran ABD'li Williams, servis kırmak için elde ettiği 7 fırsattan 3'ünü değerlendirdi. Rus tenisçi ise hiç servis kırma şansı yakalayamadı.

Maçın en hızlı servisini ise saatte yaklaşık 196 kilometrelik hızla Serena Williams attı.

Serena Williams, bu yıl katıldığı Avustralya Açık'ta şampiyon olurken, Fransa Açık'ta çeyrek finalde elenmişti.

Rus Zvonareva ise bu yıl Avustralya Açık'ta 4'üncü, Fransa Açık'ta ise 2'nci turda turnuvaya veda etmişti.

Kariyerinde 13. grand slam şampiyonluğuna ulaşan Serena Williams'ın kazandığı şampiyonluklar şöyle:
Avustralya Açık: 2003, 2005, 2007, 2009, 2010
Fransa Açık: 2002
Wimbledon: 2002, 2003, 2009, 2010

ABD Açık: 1999, 2002, 2008

WILLIAMS: ÇOK ÖZEL BİR GÜN
Wimbledon'da 4. şampiyonluğunu elde eden ABD'li Serena Williams, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bugünün kendisi için çok özel olduğunu belirterek, "13. kez Grand Slam kazandım, çok mutluyum" dedi.

"Tanrı'ya, babama, anneme, kardeşlerime ve özellikle beni destekleyen seyircilere çok teşekkür ediyorum, seyirciler harikaydı" diyen Serena Williams, maça ablası Venus Williams'ın hediye ettiği kolyeyle çıktığını ve kolyenin kendisine şans getirdiğini söyledi.

Turnuvada finale kadar yükselen Rus raket Vera Zvonerava ise rakibinin harika bir oyuncu olduğu ifade ederek, "Kesinlikle bugün kazanmayı hak etti. Performansımdan olayı biraz hayal kırıklığına uğradım. En iyi oyunumu sergileyemedim" diye konuştu.

Rus tenisçi bugün çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini ve Merkez Kort'ta maç yaptığını sözlerine ekledi.

1 MİLYON STERLİN KAZANDI
Tek bayanlarda şampiyonluğa ulaşan Serena Williams, 1 milyon sterlin para ödülünün de sahibi oldu.

Bu yıl alınan karar gereği tek bayanlarda ve tek erkeklerde şampiyona verilen para miktarı 1 milyon sterline çıkarılmıştı.