“Yarış sırasında Elvan ile Portekizli Augusto her 100 metrede bir sırayla depar atarak beni bozmak istediler. Hatta bir ara Elvan bana çarpmaya çalıştı.”

Hürriyet Gazetesi'nde Celal DEMİRBİLEK imzası ile yeralan haber şöyle;

BARCELONA’da yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 3 altın ve 1 gümüş madalya kazanan sporcularımız göğsümüzü kabartırken, ilk iki sırayı elde ettiğimiz kadınlar 5 bin metre finalinden sonra yaşananlar başarımıza gölge düşürdü.

Hatipoğlu’nu doğruladı Altın madalya kazanan Alemitu Bekele’nin antrenörü Ertan Hatipoğlu’nun yarış sonrası, Elvan Abeylegesse’nin Portekizli atletlerle işbirliği yapıp Alemitu’ya komplo kurmaya çalıştığını ileri sürmesi büyük yankı yarattı. Bu iddiayı olayın baş kahramanı Alemitu Bekele’ye sorduk. Şampiyon atlet, antrenörünü doğrulayan bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Yarış sırasında Elvan ile Portekizli Jessica Augusto sürekli birbirleriyle konuşuyordu. Sırayla depar atarak beni yarıştan koparmaya çalıştılar. Her 100 metrede bir Elvan, bir öteki depar atıyordu. Oysa ben ve Elvan aynı forma için yarışıyoruz. Burada ikimizin birleşip, diğer yabancı ülkelerin sporcularına karşı ortak taktik yapmamız gerekirdi.

Dostluk bitti Yarışın üçüncü turunda Elvan öyle bir depar attı ki, bana çarpıp yarış dışı bırakmaya çalıştı. Amacı beni parkur dışına yollamaktı. Ama başaramadı. Ben de ona, “İstersen sen geç” deyip, tempomu düşürdüm. Elvan’la eskiden çok iyi dosttuk. Ben bir ara Etiyopya’ya döndüğümde, Elvan oraya gelince hep benim evimde kalırdı. Ne olduysa benim Türkiye’ye ikinci gelişimden sonra oldu. O dostluk bitti. Kıskançlıktan mıdır bilmiyorum, aramız açıldı. O gün bugündür birbirimizle hiç konuşmuyoruz.” Alanda söz düellosu ENKA’nın yöneticisi Mete Özışık, Alemitu’nun antrenörü Ertan Hatipoğlu’na, “Niye o demeci verdin? Kuyruk acın mı var?” dedi.

AVRUPA Şampiyonası’nda tarihi bir başarı elde eden Atletizm Milli Takımımız dün İstanbul’a ken, Elvan Abeylegesse’nin kafileyle aynı uçakta yer almaması kafaları karıştırdı. Yetkililer Elvan’ın durumu için, “Barcelona’daki 10 bin metre yarışından sonra iç kanama tespit ettik. Sanıyoruz midesinde bir problem vardı. Bunun için Zagreb’deki doktoruna görünmek istedi. Oradan da ENKA’nın göndereceği özel uçakla İstanbul’a döneceğiz. Kafileden ayrı gitmemizin başka bir sebebi yok” açıklamasını yaptılar.

Şoke eden tartışma Atletizm Milli Takımı kafilemiz Atatürk Havalimanı’nda coşkulu bir şekilde karşılanırken, Alemitu Bekele’nin antrenörü Ertan Hatipoğlu’na atılan bir laf ortalığı karıştırdı. ENKA Kulübü Atletizm İdari Menajeri Mete Özışık, yarış sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle Hatipoğlu’na, “Niye o demeci verdin? Kuyruk acın mı var?” diye çıkıştı. Hatipoğlu da, “Sen buraya bana bunları söylemek için mi geldin?” karşılığını verdi.

Taşpınar araya girdi Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, önünde yaşanan bu tartışmaya hemen müdahale etti ve, “Beyler burada bir düğün var, şölen var. Niye böyle yapıyorsunuz? Çok ayıp. Lütfen konuyu kapatın” diyerek araya girdi ve tartışmanın büyümesini önledi. Ertan Hatipoğlu daha önce Elvan Abeylegesse’nin antrenörlüğünü yapmış ve ENKA’daki görevine son verildikten sonra milli atletle yolları ayrılmıştı.