Milli atletler yönetmelikle belirlenen ödüllerini almak için hala beklerken, milli basketbolcuların yönetmelikte yer almayan ödüllerini en kısa sürede almaları, amatör spor yapan sporcuların üvey evlat olarak görülüp görülmediği sorusunu gündeme getirdi.

27 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında Barcelona'da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası, Türk atletizm tarihine altın harflerle geçti. Tarihinin en başarılı Avrupa Şampiyonasını geçiren Türkiye, organizasyonu 3 altın ve 1 gümüş madalyayla noktaladı.

100 metre engellide Nevin Yanıt, 5000 metrede Alemitu Bekele ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse kürsünün en üst basamağına çıkarken, Elvan 5000 metrede bir de gümüş madalya kazandı. Ancak şampiyonanın tamamlanmasının üzerinden bir buçuk ay geçmiş olmasına rağmen, atletlerimiz henüz Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün yönetmelikle belirlediği ödülleri alabilmiş değil... Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün ödül yönetmeliğine göre, Avrupa şampiyonu olan bir atlet 500 cumhuriyet altınıyla ödüllendiriliyor ve ödülün doping testlerinin sonuçları açıklandıktan sonra verilmesi gerekiyor. Doping testlerinin açıklanmasının üzerinden de yaklaşık bir ay geçmiş durumda...

Atletizmde bu gelişmeler yaşanırken, Dünya Basketbol Şampiyonasını 2. sırada tamamlayan milli takımımızın, şampiyonanın sona ermesinden 1 gün sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden 28 milyon liralık ödül çeki alması kafalarda soru işaretleri yarattı. Milli atletler yönetmelikle belirlenen ödüllerini almak için hala beklerken, milli basketbolcuların yönetmelikte yer almayan ödüllerini en kısa sürede almaları, amatör spor yapan sporcuların üvey evlat olarak görülüp görülmediği sorusunu gündeme getirdi.

Bu konu hakkında Nevin Yanıt ve Mehmet Terzi NTV SPOR’da yayınlanan 14/16 programında çarpıcı açıklamalar yaptı...

NEVİN YANIT: "BAŞARILARIMIZ GÖZ ARDI EDİLDİ"
Ben hala beklemedeyim. Ödülümü hala almış değilim. Aradan uzun bir zaman geçti. Başarılarımız göz ardı edildi. Arkadaşlarımız çok büyük bir başarı elde ettiler ama bizim başarımız da unutulmamalı. Ben Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdim. Doping testine de girdim. Olumlu sonuçlandı. Takım sporu değil. Bireysel spor. Ben ve sadece antrenörüm. Biz sadece hakkımızı aramak istiyoruz. Trilyonlar verseniz bu tanıtımları yapamazsınız. Maddi anlamda bizim de ihtiyaçlarımız oluyor. Madalya çok önemli. Sonuçta bize ne kadar ilgi gösterirlerse biz de diğer turnuvalara o şekilde hazırlanırız. Bir gönül kırgınlığı oluyor tabii ki.."

TERZİ: ÖDÜLLERİNİ ALACAKLAR
Nevin Yanıt'ın ardından '14-16' programına telefonla bağlanan Atletizm Federasyonu Mehmet Terzi, "Nevin Yanıt'ın açıklamalarını dinledim. Sporcularımızla övünüyoruz. Ödüle gelince ise yönetmeliğimizde, doping numunelerinin sonuçları geldikten sonra ödüllerin verileceği yazıyor. Sporcularımızın başarılarının ardından Başbakan bizi telefonla aradı. Ankara'da görmek istediğini belirtti. Ancak sporcuların Diamond League'e katılması nedeniyle o davete icabet edemedik. En kısa zamanda gideceğiz. Şuana kadar kimsenin ödülü federasyonda kalmadı. Ödüller, genel müdürlüğümüzde düzenlenen törenle veriliyor ve devler büyükleri tarafından takdim ediliyor. Madalyalardan sonra 'alacakları ödüller şu şekilde' diye genel müdürlüğümüze bilgi verdik. Sporcularımız ödüllerini alacaklar. Artı ödül verilmesi ise devlet büyüklerimizin tasarrufundadır. Sporcularmız müsterih olsun. Bu konuda bir sorun olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.