Dünya Halter Şampiyonası'nda Sibel Şimşek, koparmada ve toplamda ikinci oldu.

Dünya Halter Şampiyonası'nda bayanlar 63 kiloda mücadele eden Sibel Şimşek, toplamda 241 kilo kaldırarak gümüş madalya aldı.

Antalya Expo Center'da süren şampiyonada Sibel Şimşek silkmedeki ilk hakkında 130 kilo kaldırdı. İkinci ve üçüncü hakkında başarısız olan Şimşek, toplamda 241 kilo ağırlığa ulaşarak gümüş madalya aldı. Şimşek, şampiyonayı koparma ve toplamda aldığı 2 gümüş madalya ile kapattı.

ŞİMŞEK: BUNDAN SONRAKİLER ALTIN OLACAK
Sibel Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl dünya üçüncüsü olduğunu hatırlatarak, ''Herkese söz veriyorum bundan sonrakiler altın olacak'' dedi.

Şimşek, ikinci kez dünya şampiyonasında mücadele ettiğini belirterek, ''Hedefim dünya şampiyonluğuydu ama ikinci oldum. Geçen sene de kıl payı kaçırdım, bu sene de kıl payı kaçırdım. Bunlar bana tecrübe oluyor'' diye konuştu.

Antrenörlerini bundan sonra çok iyi dinleyeceğini ifade eden Şimşek, ''Artık burnumun dikine gitmeyi bırakacağım, büyüklerime kulak vereceğim. Bunların hepsi bana tecrübe oluyor, kendimi tekrarlamayı bırakacağım'' dedi.

YENİ DÜNYA REKORU
Silkmede Kazakistan'dan Maiya Maneza 143 kilo ağırlık kaldırarak dünya rekoru kırdı. Taylandlı Pawina Thongsuk'un 2006'da 142 kilo kaldırarak sahibi olduğu rekoru kıran Maneza, altın madalyanın da sahibi oldu. Maneza, toplamda da 248 kiloya ulaşarak altın madalya kazandı.

Silkmede, Kolombiyalı Esther Nisida Palomeque Valoyes 134 kilo ile gümüş, Kuzey Kore'den Ae Jong O, 130 kilo ile bronz madalya aldı.

Toplamda ise Çin'den Xiaofang Ouyang 241 kilo ile bronz madalyanın sahibi oldu.