Uzun zamandır Samsung Galaxy Tab 10.1 i merakla bekliyorduk. Açıkçası uzun bir süre boyunca ipad piyasada en alınabilir tablet pc idi. Ancak rakiplerinin artmasıyla ipad 2 eskisi gibi “kesinlikle en iyi seçenek” değil.

12260 300x204 İyisiyle kötüsüyle Samsung Galaxy Tab 10.1

iPad‘in her cihazda olduğu gibi dezavantajları mevcut. Peki Galaxy Tab 10.1 ileri atılmış bir adım sayılır mı? Android ile Apple iOS kıyaslamasında kazanan kim? Hangisinin yazılım desteği daha iyi?

Başlangıç olarak, Galaxy Tab 10.1 ile iPad çok benzer cihazlar: ikisinden de kapasitif ekran mevcut, ikisi de havalı, şık, çok yetenekli cihazlar.

Dizayn

Samsung Tab çok şık bir cihaz. Şimdilik standartları farklı, iPad2 ile aynı kalınlıkta, ufak bir farkla daha hafif. Bek çok benzeri gibi dokunmatiği hızlı tepki veriyor ve genel olarak sıkıntı çıkarmıyor. Kontrol paneli kullanışlı.
sol 300x56 İyisiyle kötüsüyle Samsung Galaxy Tab 10.1

Galaxy Tab, TV veya monitöre bağlamak için harici bir hdmi çıkışına ihtiyaç duyuyor. Maalesef usb girşinin olmayışı, android honeycomb 3.1 işletim sisteminin keyfini çıkarmanızı engelliyor. Ancak tabi samsung aynı ipad2 de olduğu gibi size harici bir çevirici satmaya dünden hazır.

Kablosuz özelliğini gelince, beklediğimiz performansı aldığımı söyleyemeyiz. Mükemmel değil ama iyi bir sinyal alırken dahi kesintiler yaşadık.

Bluetooth’a gelirsek, sorunsuzca çalıştı. Bluetooth ile çalışan kablosuz klavye ile testimiz başarılşı geçti.

Samsung Galaxy Tab 10.1 teknik özellikler :

Android Honeycomb (3.1)
10.1-inch geniş ekran HD WXGA (1280 x 800) TFT kapasitif dokunmatik ekran
NVIDIA Dual Core Tegra 2, 1GHz (Çift çekirdekli)
1GB RAM
16GB veya 32GB dahili hafıza, opsiyonel
Ön kapaktaki 2-megapiksel / arka kapakta 3-megapiksel webcam
Wi-Fi 2.4GHz – 5GHz, Bluetooth 2.1
3.5mm ses girişi
7,000mAh batarya
10.1 x 6.9 x .34 inches
530gr
Paket içeriği: USB çevirici, kulaklık
Yurt dışı fiyatı: $499.99 (16GB), $599.99 (32GB)

Ekran ve Ses Sistemi

Ekran görüntüsü 1280×800 çözünürlüğe sahip, ki iPad 2′de 1024×768 olan görüntü 1280×800′ün daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ekran parlıklığını ise iPad 2 ile yan yana kıyaslama imkanımız olmadı ancak tahminimizce iPad 2 den biraz daha parlak. Örneğin gün ışığında Kindle aplikasyonu ile okuduğumuz ekitap iPad 2 den daha okunabilirdi. Tabii ki Kindle’ın kendisi ekitap okumak için ideal.

Dokunmatik ekran hassaslığı iyi. Eğer daha önce ipad kullandıysanız hassasiyetin çok benzer olduğunu hissedebilirsiniz. Aynı kalitede diyebiliriz.

Dahili hoparlörler etkileyici değil ancak küçük bir odada kullanım için yeterli. Müzik dinlemek sesli ortamlarda sıkıntı yaratabilir ancak kısa videolar için yeterli idare eder bir ses seviyesine sahip.

PERFORMANS

Donanım olarak kesinlekle ipad ile yarışacak kadar iyi ancak değerlendirirken işletim sistemi Honeycom 3.1 i de göz önünde bulundurmalıyız.

Honeycomb işletim sisteminin bazı özellikleri iOS işletim sisteminden daha iyi. Örneğin sanal klavye her tuşlamanızda hafif bir titreşim yaratıyor ki iPad’in sesli tepkisine tercih ediyorum. Sanal klavye bu üründe daha kullanışlı.

Yazı yazarken Android’s XT9 açabilirsiniz ki bu sayede kelimeleriniz otomatik tamamlanır, düzeltilir. Normalde bu tür T9 yazılımlarını işe yaramaz bulsam da android 3.1 açıkçası Microsoft Office veya iOS dan çok daha iyi bir iş çıkarmış.

Android also ekran düzenlemesini epey kolay hale getirmiş. Bir aplikasyonun yerini değiştirmek taşımak çok kolay.

iPad’i organize etmek, iTunes vb derken epey vakit alabiliyor. Android ise böyle bağımlı değil, harici bir programa ihtiyacı yok. Zaten iPhone’u olanlar bu konuda ne sıkıntılar çekildiğini bilir. Bir arkadaşım iPad’in aldığı ertesi günü satışa çıkardı, neden diye sorduğumda bir film dahi izleyemedim dedi. E iPad sadece .mp4 formatı destekleyince convert vb derken en basit işleri dahi işkenceye çevirmeyi becerebiliyor. Android honeycomb çok daha fazla format destekliyor ve çok daha fazla vaat eden bir işletim sistemi. Bunu ayrı bir yazımızda değerlendireceğiz.

İşletim sistemi olarak zafer Samsung Galaxy Tab 10.1 de diyebiliriz.

Ancak yazılım çokluğuna, içerisine gelirsek Apple çok daha fazla seçeneğe mevcut. Google’un android markete bir an önce kaliteli ve çok sayıda aplikasyon yüklemesi gerek.

Android Markette herkesin favorisi olan pekçok yazılım mevcut: facebook, evernote, kindle gibi ama halen flipboard, hulu, comcast cfinity gibi aplikasyonlar yok. Hatta bazı aplikasyonlar bildiğiniz telefon için ve tablet pc’lerde küçücük bir ekranda çalışıyor

Batarya – Pil Ömrü – Şarjı ne kadar gidiyor?

The Samsung Galaxy Tab 10.1 bataryası film izlerken ve kablosuz ağ açıkken 4 saat 39 dakika dayandı. Parlaklık maksimumda idi. Bu durumlar bir tablet pcyi en çok zorlayan maksimum koşullar. Yani bundan daha kısa süre gitmeyecektir. Kolaylıkla varsayabiliriz ki, günlük kullanımda ekran parlaklığı biraz kısılıp office vb gibi kullanımda 6-7 saat gidecektir.

Bazı modeller ile işlemcinin testi var, rakamlar yükseldikçe performans artıyor. Quandrant testi (İşlemci, 3D, hafıza)

Sunspider Javascript benchmark testi, browser testi. Düşük rakamlar daha iyi.

Galaxy Tab 10.1 tarayıcı testinde önlerde olmasa da performansı iyi sayılır. Genel olarak bakıldığında en zayıf halkası bu diyebiliriz. Honeycomb/Gingerbread tabletlerle kıyaslandığında (HTC Flayer android 2.3 kullanıyor, ancak görünüşü HTCye uygun şekilde revize edilerek) genel olarak durumu iyi. İnternette gezinme de yaşadığjımız wifi sorunlarını saymazsak genel olarak iyi.

Samsung Galaxy Tab 10.1 kimilerine göre bir sanat eseri. Samsung’un piyasaya çıkardığı ikinci tablet pc ve piyasadaki ilk Honeycomb işlemcili tablet pc. İyi bir işletim sistemine sahip etikileyici bir ürün.

12260 300x204 İyisiyle kötüsüyle Samsung Galaxy Tab 10.1

Biraz da size kalmış olsa da aplikasyon ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir alet. Evet, apple daha fazla yazılıma sahip olabilir, ancak sonuçta karar sizin. Samsung Galaxy Tab 10.1 çok geniş bir format desteğine sahip, iPad eline su dökemez. Bu konuda film izlemek amaçlı alanların içi rahat olabilir.

Eğer ömrünüzü yollarda tüketen biri iseniz ve laptop veya netbook’a bir alternatif arayışları içindeyseniz ve işinize uygun yazı yazma aplikasyonunu da bulduysanız bu ürün aldığınıza değer. Basit olarak takvim, email, internet tarayıcı, QuickOffice gibi temel yazılımlar size yetecektir.

Ancak Apple bağımlısı iseniz, iPhone’nuz ve iPad’iniz birlikte daha kullanışlı olacaktır ve uyum açısından yakışacaklardır. Samsung Galaxy Tab 10.1 ise size daha ağır gelebilir. Yok eğer windows veya linux insanıyım ben derseniz size tavsiyemiz windows işletim sistemli bir tablet pc almanızdır. Yeni işletim sistemi yeni programlar şimdi bir de onunla kim uğraşacak sıkıntı stresini istemiyorum diyorsanız.

Sonuç olarak, eğer bu ürünü Wi-Fi, kablosuz ağın olmadığı bir yerde kullanmayı aklınızdan geçiriyorsanız, unutun!

Artıları

İnce ve hafif
Honeycomb 3.1 kullanımı kolay
Sanal klavyesi ile yazımı çok kolay

Eksileri

Ürünle birlikte çok az sayıda yazılım geliyor.
Sadece WiFi var 3Gli modeli henüz çıkmadı.