Telefonu satma noktasına kadar getirten tüm bu problemler sonunda çözüldü arkadaşlar. Limera1n jailbreak yaparken aynı zamanda hacktivation da yapıyor ve bu esnada facetime, push, mms gibi özelliklerin çalışmasını sağlayan dosyaları değiştirerek zarar veriyor. İşte bu noktadan yola çıkarak bulunan çözüm ile aktivasyon dosyalarını eski haline getirip normal bir aktivasyon yaptığımızda bütün problemler ortadan kalkıyor.

Telefonunuz locked ise ilgili operatörün sim kartına ihtiyacınız var, universal aktivasyon kartları maalesef işe yaramıyor. Telefonunuz factory unlocked ise tekrar yapacağınız aktivasyonda kendi simkartınızı kullanabilirsiniz.

Öncelikle "winSCP" gibi bir program üzerinden (commands/open terminal menüsünden) yada direkt olarak telefonunuza yükleyeceğiniz "mobile terminal" uygulamasından terminali açın. Aşağıdaki 3 komutu sırasıyla yazarak yada kopyalayıp yapıştırarak çalıştırın. 2. satırdaki komutu çalıştırdığınızda "plutil: command not found" uyarısı alırsanız cydia dan "erica utilities" i yükleyip baştan tekrar deneyin, bu sefer çalışacaktır.

cd /System/Library/LaunchDaemons/

plutil -EnvironmentVariables -rmkey DYLD_INSERT_LIBRARIES com.apple.mobile.lockdown.plist

rm -f /var/root/Library/Lockdown/activation_records/wildcard_record.plist

ardından telefonunuzu kapatıp açın, telefon deactive olduğundan itunesa bağlamanızı isteyen acil arama ekranı gelecek. lock lu telefon sahibiyseniz ilgili operatörün, değilseniz kendi operatörünüzün simkartını takıp telefonu itunesa bağladığınızda hemen aktive olacaktır. locklu telefon sahibiyseniz ardından kendi simkartınızı takıp ultrasn0w u tekrar yükleyin.

ayarlar/genel/hakkında (settings/general/about) ekranında operatör (carrier) satırında 8.1 versiyonu ile kendi operatörünüzün isminin yazdığından emin olun. farklı operatör yazıyorsa bu ekrandayken simkartı çıkarıp tekrar takın operatör isminiz gelecektir. versiyon 8.1 den düşük ise ekrandan çıkıp tekrar girin, carrier update yapılsın mı sorusu gelince kabul edin. benim telefon biraz inatçılık yapıp carrier updateini zor yükledi, sizinkinde de problem olursa sabırla denemeye devam edin.

bu şekilde problem çözülmezse cihazı baştan restore edip limera1n ile jailbreak yapın, ultrasnow yüklemeden işlemleri tekrarlayıp birde öyle deneyin. ben işlemleri direkt restore sonrası yapmıştım ve şu an herşey mükemmel çalışıyor.

tüm işlemler bitince facetime ınızı açın ve diğer tüm özellikler ile birlikte keyfini sürün...

EK 21.11.2010
bu işlemleri yaptıktan sonra edge, 3g yada notifications gibi ayarları sbsettingsten kapatıp açmayın. aksi halde bir süre sonra tekrar problem yaşayabilirsiniz. mobilesubstrate kullanan uygulamaların setifikaları tekrar bozma ihtimali bulunuyor (bizzat 2 kez problem yaşadığım için şu an hayatıma sbsettings siz devam ediyorum)

thanks leegolas