Dünya çapında tanınan Alman otomobil şirketi Volkswagen (VW), Almanya'da ilk Türkçe TV spotunun çekimini yaptı.

Almanya'da yaşayan Türklere yönelik olarak 2005 yılında başlatılan "Volkswagen Türkçe Konuşuyor" projesi çerçevesinde hazırlanan TV spotu, bu aydan itibaren Avrupa'daki Türk televizyon kanallarında yayınlanacak.

VW Proje Müdürü Stefan Mecha, şirketin bulunduğu Wolfsburg kentinde düzenlenen tanıtım toplantısında, yaklaşık 3 yıldan bu yana başarılı bir şekilde sürdürülen "Volkswagen Türkçe Konuşuyor" projesiyle, ülkede yaşayan Türklerin kendileri için ne kadar önemli olduklarını gösterdiklerini belirtti.

Çekilen reklam filminin Türk televizyon kanallarında yayınlanmasının, Türk müşterilerin VW markasına daha bilinçli yaklaşmalarını sağlayacağını ifade eden Mecha, "Bu spotla, görsel medyada da hedef kitlemiz Türklere hitap edeceğimize, onların Volkswagen ve ürünlerine sempati duyabilmelerini sağlayacak doğru dili bulduğumuza inanıyorum" diye konuştu.

Reklam filmini hazırlayan "KOM Media & Marketing GmbH" şirketinin genel müdürü Bülent Bora da, bir şirketin Türklere ulaşmak istemesi durumunda, tüm iletişim kanallarını değerlendirmek durumunda olduğuna işaret ederek, "Volkswagen Türkçe Konuşuyor" projesi çerçevesinde Almanya'da faaliyet gösteren çeşitli medya kuruluşlarıyla başarılı çalışmalar yapıldığını belirtti.

VW şirketinin bu reklam spotuyla çok doğru bir adım attığını kaydeden Bora, "Bu spot, mizah anlayışı ve resim diliyle Almanya'da yaşayan Türklerin günlük yaşantılarını, düşüncelerini ve umutlarını yakalamıştır.

Volkswagen her zaman olduğu gibi bu sefer de diğer şirketlere örnek olmayı başarmıştır" dedi.

Berlin'e 1972 yılında gelen, burada üniversiteyi bitirdikten sonra İstanbul'da yaşamaya başlayan rejisör Yücel Yolcu tarafından çekilen, 9 karakterin rol aldığı reklam spotu 38 saniye sürüyor.

Diyalog olmadan çekilen spot filminde, kızını çok seven, aynı zamanda kızı için kaygılanan bir babayla, kızıyla eğlenmeye gitmek isteyen gençlerin davranışları eğlenceli şekilde ele alınıyor