Modeminizde DHCP ozelligi aciksa ki %99'unda aciktir, cihaziniz acilirken otomatik IP adresi alacaktir.

IP adresini degistirmek ya da DHCP kullanmayip, sizin belirlediginiz bir IPyi kullanmak, genelde paylasim yapan arkadaslarin tercih ettigi bir yontemdir.

IP adresimizi degistirmek icin sirasiyla :

Menu, kurulum, sistem, Ag ayarlari kismina giriyoruz

Ag donanim ayarlarini secip OK tusuna basiyoruz :

Iste bu noktada, IP adresini elle ayarlayabilmek icin DHCP'yi hayir'a getiriyoruz. Getirince asagidaki ekran geliyor :

Bu ekranda IP adresinizi istediginiz gibi duzeltin. Bir de mytube eklentisinin calisabilmesi icin buradaki birincil DNS ayarini da degistirmeniz gerekebilir. Bu da aklinizin bir kosesinde bulunsun.

Gerekli degisiklikleri yaptiktan sonra OK tusuna basiyoruz.

Soruya evet cevabini vermek icin OK tusuna basiyoruz.

OK'e bastiktan sonra ana ekrana doncek, dilerseniz bir de test islemi gerceklestirelim bunun icin ag yapilandirmasini test et'i secip OK'e basin.

Yesil tusa basarak testi baslatin

Testi basariyla gectik, bildiginiz uzere yukaridaki islem esnasinda DHCP'yi kapatmistik.

Vu plus da kablosuz ağ ayarlarımızı nasıl yapabiliriz?

Wireless usb adaptörü cihazımızın kapalı iken (arka anahtardan kapalı olması yada fişinin çekilmiş olmasını öneririm) usb girişine takıyoruz.

menü=>Kurulum=Sistem=>Ağ üzerine gelip kumandamızın "OK" tuşuna basıyoruz.

Eğer Wireless usb adaptör kullandığımız imaj tarafından destekleniyorsa aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi "Wlan connection usbWLAN adapter" seçeneği görülecektir.

Düzenlemek için OK tuşuna basın diyor. Bizde öyle yapıyoruz
Aşağıdaki resimdeki gibi Ağ yapılandırması menüsü ekrana geliyor.
Kablosuz ağları ara seçeneğinin üzerinde ike Kumandamızın "OK" tuşuna basıyoruz.

Bir aksilik çıkmazsa modeminizin yaptığı ağ yayınını burada görebilmelisiniz.
Şansıma bende 3 seçenek çıktı. kendi ağ yayınımızı seçip yaşil Tuşa (bağlan) basıyoruz.

Burada Ayarlarımızı yapacağız:

Arayüzü kullan:evet
DHCP kullan: hayır (benim tercihim hayır olacak böylece cihaza kendim ip vereceğim)
IP adresi: 192.168.X.Y ( kendi sisteminze göre yazacaksınız Y 2-255 arası bir değer. X ise modeminizin modeline göre değişir.)
Alt ağ maskesi:255.255.255.0 (Bu standarttır değişmez)
Ağ geçidi kullan:evet
Ağ geçidi: 192.168.X.1 (Bu da modeminizin ip değeridir)
Ağ SSID: Bir önceki menüde seçmiştik zaten. Değiştirmek isterseniz yön tuşları ile değiştirebilirsiniz.
Şifreleme:evet (şifresiz olmaz)
Şifreleme tipi:WEP (Ben modemde WEP şifreleme sistemi kullandığım için bunu seçtim, siz kendi modeminizde kablosuz ağ için hangi sistemi seçtiyseniz onu kullanacaksınız. WEP tercih etmenizi öneririm.
Şifreleme anahtar tipi:HEX (ben numerik değerler kullandığım için bu şekilde ayarladım)
Şifreleme anahtarı: ********** (kablosuz ağınız için verdiğiniz şifre)

Bu bilgileri girdikten sonra kumandamızın OK tuşuna basarak onaylıyoruz.

Bu ağ yapısını etkinleştirmek istiyormusunuz diye soracak. evet üzerinde ike OK tuşuna basıyoruz.

Ağınız etkinleştirilecek etkiinleştirildiğine dair bir bilgi mesajı ekrana gelip kaybolacaktır.

İşlem bu kadar. Ağınız test etmeden önce cihazı kapatıp yeniden açmanızı öneririrm. (Arka anahtarıda kapatıp tekrar açmanız daha iyi olacaktır.)

Menü=>Kurulum=>Sistem=>Ağ=>Ağ yapılandırmasnı test et seçeneği ile ağınızı test edebilirsiniz.

Burada DHCP devre dışı olması normal. Çünkü ayaralarımızda DHCP yi kapatıp ip el ile verilmişti.