[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]Fikret Orman, husumeti bitirmek için Bursaspor’a dostluk eli uzattý.
Orman: “Taraftarlar arasýnda bir þey olmuþ olabilir. Bunlarý mazaret olarak görmenin anlamý yok. Ortadaki husumeti kaldýrmamýz gerekiyor.”

Yazýcý: “Bursa’da Beþiktaþ olaylarý nedeniyle aylarca hapis yatan 60 taraftar var. Bunlar hemen unutulmaz. Ben aðýr cezada yargýlanýyorum.”

TÜRK futbolunun kanayan yaralarýndan biri olan Beþiktaþ ile Bursaspor taraftarlarý arasýndaki düþmanlýk bir türlü sona ermiyor. Husumeti bitirmek adýna atýlan adýmlar hep havada kalýyor. Bu konuda son olarak harekete geçen siyah beyazlýlarýn baþkaný Fikret Orman’ýn ‘barýþ’ hayali de Bursaspor Baþkaný Ýbrahim Yazýcý tarafýndan kabul görmedi. Beyaz TV’de yayýnlanan Spor Günlüðü adlý programa telefonla baðlanan Orman, Bursa’da yeþil beyazlý yöneticilerle buluþacaðýný ve bu kavgaya bir son verilmesi adýna giriþimde bulunacaðýný açýkladý.

BÖYLE BÝR BARIÞ MÜMKÜN DEÐÝL

Beþiktaþ Baþkaný, “Taraftarlar arasýnda bir þey olmuþ olabilir. Bunlarý mazaret olarak görmenin anlamý yok. Ortadaki husumeti kaldýrmamýz gerekiyor. Sporun güzelliðini öne çýkarmak bizim görevimiz olduðu için bir iki adým atmak istedik. Bursalý arkadaþlarýmla yemek yiyeceðim. Çok abartýlacak bir mevzu yok. Ben taraftarlarla görüþmem. Bursaspor kulüp yöneticileri ile görüþeceðim” dedi.
Buna karþýlýk programa telefonla katýlan yeþil beyazlý kulübün baþkaný Ýbrahim Yazýcý ise Fikret Orman’ýn görüþlerine saygý duyduðunu ancak böyle bir barýþýn mümkün olmadýðýný dile getirdi.

HAPÝS YATANLAR NE OLACAK?

Bursaspor Baþkaný, “Fikret Bey eski dostum. Düþüncesi kendi açýsýndan doðru olabilir. Ben bir noktaya katýlmýyorum, ‘Biz yaptýk oldu’ gibi bir durum olamaz. Bu iþin tabanda olmasý gerekiyor. Bunlarla birlikte karþýlýklý görüþülmeli. Biz ona yardýmcý olabiliriz ama taraftarlar anlaþmalý. Bizim anlaþmamýz yetmiyor. Bursa’da aylarca Beþiktaþ olaylarý nedeniyle hapis yatan 60 taraftar var. Bunlar hemen unutulmaz. Bununla ilgili ben aðýr cezada yargýlanýyorum. Ben ne yaptým ki? Bu gibi konular hassas konulardýr. Önce taraftarlarýn birleþmesi gerekiyor. Sadece Fikret Bey ve bizim konuþmamýzla olmaz” diye konuþtu.

Beþiktaþ yüzünden çok zarar gördük

BURSASPOR Baþkaný Ýbrahim Yazýcý, “Beþiktaþ taraftarýndan bayaðý cezalara uðradýk. Sadece küme düþme olayý deðil. Ýstanbul’da taraftarlarýmýz býçaklandý. Fikret Bey’in iyi niyetiyle bu iþler olmaz. Tabanýn yaklaþýmý önemli. Beþiktaþ konusunda en büyük zararý Bursa-spor gördü” ifadelerini kullandý.

Bursa’daki maça gideceðim

YAZICI’nýn olumsuz yanýtý üzerine bir kez daha söz alan Fikret Orman, “Ýnsanlar hapse girmiþ olabilir ama bunlarý ben yaratmadým. Ýbrahim Baþkan da yaratmadý. Ancak bizim bu durumu artýk bitirmemiz gerekiyor. Ortada bir kan davasý yok. Kimler kimlerle barýþýyor. Ben Bursa’daki maça tabii ki gideceðim. Artýk bu yasaklarýn kalkmasý gerektiðini Spor Bakaný da açýkladý.
Önümüzdeki sene bu yasaklar kalkar. Mesele bu iþe katkýda bulunabilmek” derken, yarýn G.Saray’la oynayacaklarý engelli basketbol maçýný da Ünal Aysal ile beraber izleyeceklerini açýkladý.

Dünyanýn bitiremediði kulüp kavgalarý

GREVLE BAÞLADI

Londra’daki tersane iþçileri tarafýndan kurulan takýmýn Milwall’ýn, West Ham ile kavgasý, grev zamanýna dayanýr. Millwall Tersanesi’nin iþçileri, düþük ücret karþýlýðý çalýþmayan iþçilerin yerini alarak grevi kýrmýþtýr. Ardýndan diðer tersane iþçileri ile aralarý bozulmuþtur ve kurulan iki futbol kulübü o gün bugündür düþman kulüpler olarak süregelmiþlerdir. Kavgalarýnýn en unutulmazý ise, 1922 yýlýnda 5 taraftarýn ölümüne neden olan kupa maçý olmuþtur.

SÝYASÝ KRÝZ

LAZIO, Ýtalyan ordusu mensuplarý tarafýndan kurulmuþ bir Roma kulubüdür. Mavi beyaz renklere sahip kulübün simgesi kartal, takma isimleri ise “Biancocelesti”dir. Ezeli rakibi Roma ile aralarýndaki siyasi görüþ ayrýlýðý, rekabeti kine dönüþtürmektedir. Roma taraftarlarý güney tribününde (Curvasud), Lazio taraftarlarý ise kuzey tribününde (Curvanord) konuþlanarak bu çatýþmalarý hala sürdürüyor.

SINIF FARKI

BOCA Juniors-River Plate rekabeti, Arjantin’in en büyük derbisidir. “Zenginler ve fakirler” ya da “göçmenler ve yerliler” olarak adlandýrýlýrlar. Ancak adýna ne derseniz deyin, ülkenin düþman takýmlarýnýn yeþil sahadaki rekabeti tribünlere sýçrayacak kadar gergin geçiyor. Bir nevi ýrk derbisi. Arjantin’de sadece Bocalýlarýn gömüleceði mezarlýklar dahi yapýlýyor. Yani, bu kavga mezara kadar...