Avrupa ve dünya şampiyonu Nazmi Avluca, kariyerindeki tek eksik olan olimpiyat şampiyonluğu Pekin'de kazanıp, güreş kariyerini noktalamak istediğini söyledi.

Avluca, Ağustos ayındaki Olimpiyat Oyunları'na iddialı hazırlandığını belirterek, "Pekin'e ördek yemeğe değil, olimpiyat şampiyonluğu kazanmaya gideceğim" dedi.

Bakü'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda, grekoromen stil 84 kiloda olimpiyat vizesini elde ettikten sonra üzerinden büyük bir yükün kalktığını ifade eden Avluca şunları söyledi:

"Finlandiya'daki Avrupa Şampiyonası'nda da altın madalya alarak görevimi yerine getirdim. Artık tamamen Pekin Olimpiyatları'na konsantre olmuş durumdayım.

"Ağustos ayında formumun zirvesine ulaşacak şekilde çalışmalarımı sürdürüyorum. 'Olimpiyatlara katılmak da başarıdır' görüşüne kesinlikle katılmıyorum. Kendime güvenmesem, sırf katılmış olmak için Pekin'e gitmek istemezdim."

Kariyerinde Avrupa ve dünya şampiyonlukları elde ettiğini, tek eksiğinin olimpiyat altın amdalyası olduğunu vurgulayan Avluca, "Pekin'de bu eksiğimi tamamladıktan sonra güreş hayatıma nokta koyma düşüncesindeyim" dedi.

2008 Olimpiyat Oyunları'na her sıklette 20 güreşçinin katılacağını ve kimsenin favori gösterilemeyeceğini ifade eden Avluca şöyle devam etti:

"Sıkletimde Rus, İsveçli, Gürcü ve Macar başta olmak üzere çok iyi sporcular var. Herkes birbirini yenebilecek kapasitede. Zaten güreşte herhangi bir sporcunun kesin favori olduğunu iddia etmek doğru olmaz. Çünkü bir anlık hata kaybetmenize yol açabilir. Fakat sıkletimde dünyanın en iyisi olduğuma inanıyorum. Bunu Pekin'de de ispatlayacağım."

Grekoromen güreş milli takımının henüz sadece üç sıklette olimpiyat vizesi aldığını belirten Avluca, bu ay içinde Rom ve Novisad'da yapılacak baraj turnuvalarında 55, 60, 66, 96 kiloda da olimpiyat vizesi alacaklarına ve Pekin'e tam kadroyla gideceklerine inandığını söyledi.

Nazmi Avluca, grekoromende kendi jenerasyonlarının, ferdi başarıların yanı sıra takım halinde Avrupa ve dünya şampiyonlukları, dünya kupası birinciliği kazandığını hatırlatarak, "bugüne kadar elde ettiğimiz başarılara bir de olimpiyat birinciliğini eklemeyi hepimiz çok arzu ediyoruz" dedi.