Bilgisayarýnýzý Windows 10’a Yükseltmeniz Ýçin Bazý Sebepler

Piyasaya 3 4 aydýr çýkan Windows 10 bazý sýkýntýlara raðmen yükseltmeniz için gerekli sebepleri sýraladýk bu sebeplerin sizin de hoþunuza gideceði ve Windows’unuzu yükselteceðinizi düþünüyoruz.
Yeni gelen baþlat ekraný ve masaüstü Windows 8 de büyük bir karýþýklýða neden olmuþ ve kullanýcý yeni görünümü pek beðenmemiþti.
Birçok yünden bizlere avantajlý hale gelen Windows 10 yükseltmemiz için önümüzde herhangi bir engel yok sadece kiþisel beðeninize tabi ki bilgisayarýnýzýn Windows 10 için minimum sistem gereksinimlerini karþýlamasý gerekli.

Windows 10 az da olsa Windows 7 ruhuna dönmüþ diyebiliriz yani kullanýcýnýn gözüne hitap edebilecek güzel görünümler saðlanmýþ Microsoft’un son iþletim sistemi olarak bizlere sunulmuþtur. Çokta uzatmadan yükseltme nedenlerine geçelim.
Baþlangýç Ekraný Kaldýrýlmýþ Yeni Bir Baþlat Görünümü Getirilmiþ
Windows 8 ile getirilen baþlat ekranýndan tüm niyet ve amaçlara raðmen baþarýsýzlýkla sonuçlanmýþ. Yine eski Windows baþlat özelliði getirilmiþ akabinde yeni özellikler ile desteklenmiþtir.

Windows 10 baþlat ekraný Windows 8 baþlangýç ekraný birleþimi yeni bir görünüm elde edilmiþ ve kullanýcýya sunulmuþtur. Modern ve iþlevsellik kazandýrýlan baþlat ekraný gayet iyi görünüyor.

Yeni baþlat menüsü kendinize göre yapýlandýrabilirsiniz. Eðer tam ekran bir baþlat menüsü istiyorsanýz yani Windows 8 stili bir baþlat ekraný istiyorsanýz masaüstünde sað týklayýp Kiþileþtir>Baþlangýç>Baþlangýc’ý tam ekran kullan seçeneðini aktif etmeniz yeterli olaraktýr.

Microsoft’un yeni baþlat menüsü hepimizin seveceðini düþünüyorum ancak bunun biraz zaman alacaðý da ortada.
Denetim Masasý, Diðer Ayarlar
Windows 95 yýlýndan beri Denetim masasý az çok ayný kalmýþtýr. Denetim masasý tabi ki eklemeler çýkarmalar oluyor ama çok farklýlýklar yaratýlmadan düzeltmeler veya eklemeler yapýldý.

Yeni ‘’Ayarlar’’ kesinlikle yeni bir nefes aldýrdý. Windows artýk klasik denetim masasýndan farklý olarak tüm ayarlarý bir yerde toplamýþ ve güzel bir görünüm ile ‘’PC Ayarlarý’’ bölümü oluþturmuþ.

Microsoft yeni ayarlar bölümü denetim masasýndan tamamen ayýrarak eski görünümden artýk vazgeçilip yeni modern bir görünüm ile ‘’Ayarlar’’ ekraný oluþturulmalý tabi bu ayrýlmanýn biraz zaman alacaðý görünüyor.
Þirin bir bildirim ekraný
Cep telefonlarýnda olan basit ve güzel bildirim ekranlarý göründüðü üzere Windows etkilenmiþ ve Windows 10 iþletim sisteminde bu konuya önem verip güzel bir ekranda bildirim gelmesini saðlamýþ.

Ayný þekilde telefonlarda olan kýsayollar da buna dahil etmek gerekiyor. Windows 10 da tek týk ile kýsayollara ulaþabilir iþlem yapabilirsiniz.

Windows’un bu adýmý ile gelen bildirimleri takip ederek gerekli ayarlamalar veya özellikleri etkinleþtirebilirsiniz.
Sanal Masaüstleri
Windows 10 ile getirilen bu özellik ile çalýþmalarýnýz arasýnda karýþýklýk yaþamadan masaüstleri oluþturabilir iþlerinizi rahatlýkla yapabilirsiniz. Ayrýca bu ekranda diðer görevlere de hýzlý þekilde eriþebilirsiniz.

Windows’un bu masaüstü hamlesi oldukça heyecan verici ve baþarý görünüyor.
Cortana
Þimdilik Türkçe desteði bulunmayan bu sistemi ÝOS’un sirisine benzetebilirsiniz. Ýlerde çýkabilecek bir Türkçe dil desteði ile güzel bir kullaným elde edileceðini düþünüyoruz.

Sýkýþtýrýlmýþ Dosya Sistemi
Windows takipçilerin kaçýrmýþ olabilecekleri diðer konu ise sýkýþtýrýlmýþ bir dosya sistemi ile gelmesi.
Windows 10 sadece küçük bir kurulum boyutu özelliði deðil, ayný zamanda daha verimli bir sýkýþtýrma algoritmasý içeriyor.
Bilgisayarýnýz için daha fazla depolama birimi almak için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Windows da bu gibi sorunlar için dosya sisteminde sýkýþtýrma yani daha az yer kaplama ve CPU yükünü hafifletmeyi düþünmüþ görünüyor.
Windows 10 ile DirectX 12 Dönemi
Oyun kullanýcýlarýný daha çok ilgilendiren bu konu DirectX yeni sürümü ile gelen Windows 10 resmen oyuncu kullanýcýlara göz kýrpmýþ görünüyor. Güç tasarrufu ve isabetli grafik iþleme gibi yanýnda daha iyi ýþýklandýrma ile Windows 10 da sisleri DirectX yeni sürümü DirectX 12 bekliyor.

Microsoft’un Windows 10’u Ücretsiz Sunmasý
Microsoft Windows 10’u tüm kullanýcýlara ücretsiz yükleme fýrsatý sunmuþ ve büyük bir itibar daha kazandý diyebiliriz. Daha ilk günden rekor yüklemelerle kullanýcýlar Windows yükseltmiþ ve kullanmaya baþlamýþtý.

Sizde eski iþletim sisteminden býktýysanýz ve yeni gelen özellikleri merak ediyorsanýz [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]yüklememeyi gerçekleþtirebilirsiniz.

Windows’un yeni çalýþmalarýný ve baþarýlarýný tekrardan göreceðimizden þüphemiz yok sanýrým. Baþlardan bir takým sýkýntýlar eleþtirilere maruz kalýnsa da Microsoft her gün çözümler geliþtirerek sorunlara çözüm bulmaya çalýþýp kullanýcýlarýn beðenisini kazanmaya amaçladýðýný görüyoruz.