Çoğu zaman Linux ve GNU/Linux kavramlarının birbirleriyle karıştırıldığını görüyoruz. Peki bu iki öge arasındaki farklar nelerdir?

Linux Nedir?

Linux Ailesi

Linux, aklınıza gelebilecek herhangi bir bilgisayarı veya akıllı cihazı yönetmek için kullanılan bir işletim sistemidir. Çoğu insan Linux’u düşündüklerinde akıllarında şu ibare beliriyor: Linux, mühendisler veya yazılımcılar gibi profesyoneller tarafından kullanılan bir masaüstü işletim sistemi.Oysa ki olay hiç de böyle değil: Linux aklınıza gelecek her yerde karşınıza çıkar. Çoğu akıllı cihazın işletim sisteminin arkasındaki çekirdek Linux’tur. Kullanmakta olduğunuz Android telefonunda bir Linux çekirdeği var; bir akıllı buzdolabı da aynı çekirdek ile çalışır. Söz konusu mimari yardımıyla birbirleriyle iletişim kurabilen akıllı ampuller mevcut. Hatta Amerikan ordusunda kullanılan bazı tüfekler bile söz konusu yapı ile çalışıyor.

GNU / Linux Nedir?

Her an kulağınıza çalınan diğer bir terim de GNU / Linux’dur. Bir masaüstü kullanıcısı için aralarında bir fark yoktur. Oysa ki işler epey farklı. Linux, bilgisayarınızın donanımıyla etkileşime giren ana yapıdır. GNU araçları, Linux çekirdeğiyle etkileşim kurmak için bir yöntem sunar.

GNU Araçları Nedir?

Araçlar listesini sağlamadan önce, Linux çekirdeğiyle etkileşim kurabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız araç türlerine göz atalım.Bir masaüstü konseptini düşünmeden önce temel seviyede bir terminale ihtiyacınız var. Kısacası Linux temelle işletim sisteminin görevleri yerine getirmek için kullanacağı komutları kabul etmesi gerekiyor.Bir terminalde Linux ile etkileşim kurmak için kullanılan ortak çekirdek, BASH adlı bir araçtır.. BASH’ı bilgisayar için düzenlemek şart: Böylece GNU araçları olan bir mimari ortaya çıkar.Aslında yapı, Linux için programlar ve uygulamalar geliştirmeyi mümkün kılan bütün bir takım mimarilerden de sorumludur. En popüler masaüstü ortamlarından birine GNU Ağ Nesnesi Modeli Ortamı’nı temsil eder ve karşımıza “GNOME” çıkar.En popüler grafik editörüne GIMP adı verilir ve bu uygulama da, işletim sisteminin Görüntü İşleme Programı’nı temsil eder.