[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Android işletim sisteminin son sürümü Android 8.0 Oreo ile sistem temasını değiştirebileceksiniz.
Üstelik root erişimine de gerek kalmayacak.

Android işletim sisteminin en iyi yanı neredeyse sınırsız özelleştirmeye imkan tanımasıdır. Elbette Android, bu imkanların çoğunu arkasındaki geliştirici kitlesine borçlu. Bu sayede telefonlarımızı root edip çeşitli ROM’lar yükleyerek keyfimizce düzenleyebiliyoruz. Ancak bu işlemlerin artıları kadar eksi yönleri de var. Örneğin telefonlarımıza ileri seviyede özelleştirmeler yapmaya kalktığımızda çeşitli riskler ortaya çıkıyor veya garanti sorunuyla karşılaşıyoruz.
Ne var ki Android Oreo ile gelecek yeni bir güncelleme ile akıllı telefonunuzun sistem görünümünü baştan aşağıya değiştirebileceksiniz.

Android 8.0’a entegre edilen OMS(Overlay Management Service) isimli tema motoru tüm bu özelleştirmeleri yapmanıza olanak sağlıyor. Üstelik XDA’daki bağımsız geliştiricilerin bulduğu yeni bir yöntem sayesinde bunu yapmak için Android Nougat’da yer alan substaratum temaları gibi root erişimine de ihtiyacınız olmayacak. Yöntem şu anda tema motoruna çeşitli ADB izinlerinin verilmesiyle kullanılabiliyor ve en büyük dezavantajı ise cihaz yeniden başladıktan sonra bu izinlerin kaybolması. Bu da aynı temayı yeniden uygulamak ya da ADB komutlarını tekrar çalıştırmak anlamına geliyor. Yine de Google’ın Android Oreo’da bu denli bir özelleştirme sunması açısından oldukça önemli duruyor.

XDA kullanıcılarının söylediklerine göre Substratum’un arkasındaki ekip bir hafta kadar bir sürede Android Oreo için bir çeşit tema yöneticisi uygulamasını hazırlayıp
Google Play Store’da indirmeye sunacak.
Yine de Google’ın bu konudaki açıklamalarını beklemek daha mantıklı olacaktır.
Çünkü herhangi bir üçüncü parti tema motorunu yüklemek yerine şirketin resmi uygulamasını kullanmak daha doğru olacaktır.