Hava Bedava, Su Bedava, Yaşamak Bedava...mı?

Atatürk Havalimanı'nda faaliyet gösteren masaj salonunda yolcular için 'Oksijen bar' açıldı. Aromalı, karışık ya da saf olarak 15 dakika oksijen solumanın bedeli ise 15 dolar.

Dış hatlar terminali gidiş katı pasaport sonrası alanda kısa süre önce hizmete başlayan 'oksijen bar' yolculardan rağbet görüyor. Salonda görev yapan Rus uyruklu Masaj uzmanı Larisa Dihiyarenko, kavun çilek, elma, muz ve saf oksijenin buruna takılan tek kullanımlık hijyenik hortum yardımıyla teneffüs edildiğini belirtti.

İsteyen yolcuların oksijeni karışık ya da saf olarak da tüketebildiğini anlatan Dihiyarenko, ''Oksijenin içinde 4 ayrı çeşit aroma var. Yolcuların tercihi en çok elma ve çilekli olanı. Karışık tüketildiğinde de yine15 dakikası 15 dolar. Türkiye ve İstanbul'da benzer oksijen barlar var. Ama havalimanında ilk kez açıldı. Merak eden yolcular gelip 'bunlar ne diye soruyor, biz de anlatıyoruz'' dedi.

Çeşitli aromalarla zenginleştirilen ileri teknoloji kullanılarak elde edilen yüzde 95 saflıktaki oksijen, tek kullanımlık hijyenik hortum vasıtasıyla belli süre solunabiliyor.

İlk olarak Japonya'da açılan oksijen barlar zamanla dünyanın gelir seviyesi yüksek diğer ülkelerine de yayıldı.

Oksjen barlar özellikle; kalabalık, hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde yaşayanlarda kendini yorgun hissetme, zaman içerisinde uykusuzluk, baş ağrısı gibi sorunlarla baş etmenin en iyi yollarından biri olarak gösteriliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Atmosferde bulunan yüzde 21 oranındaki oksijen, barın altında bulunan oksijen konsantratörü vasıtasıyla yüzde 95 oranındaki saf oksijen haline getiriliyor. Saflaştırılan oksijen daha sonra katkı maddesi bulunmayan çilek, elma, muz ve kavun kokulu bitkisel aromalarla karıştırılıp tek kullanımlık hortum ile burna takılarak müşterilere 15 dakikalık tek seansla uygulanıyor. Toksinleri vücuttan atarak hücreleri canlandıran oksijen takviyesi, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında pek çok sıkıntıyı çözmekte fayda sağlıyor. (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)