Arkadaşlar,
Dün akşam 500s cihazıma Gemini 4,70 yüklemeye çalıştım ve şu şekilde bir durum oldu.

Normalde masaüstü bilgisayarımda XP yüklü iken, hiçbir sorun yaşamadan DreamUP 1.3.2.1 ile sorunsuz bir şekilde "flash erase" işlemi yapıp, daha sonra istediğim bir image'ı yüklüyordum.

Fakat masaüstü bilgisayarda Power supply yanmasından dolayı bunu laptop ile yapmam gerekti ve bunun için USB'den RS232'ye dönüstürücü bir kablo aldım ve bununla yapmaya çalıştım.

Öncelikle USB to RS232 kablonun yanında gelen CD ile yazılımını yükledim ve COM Port 9 olarak tanımladı bağladığım girişi.
Laptopta Win7 Ultimate işletim sistemi var. Tanıtırken Vista DRiver ile tanıttım. USB'yi laptopa RS232 'yi Dream'e bağlayıp "Connect" dedim ve program bana "cihazı açınız" diye ekrana her zaman olduğu gibi bir yazı yazdı. Cihazın fişini taktım , yeşil ışık yandı fakat DreamUP cihazın flashını bir türlü okumuyor.

Bu durumu bir kaç kez denedim, ama hep aynı yerde kaldı ve flashı hiç okumadı.
Bu durumun Win7 kaynaklı olabileceğini düşündüm ve başka bir arkadaşımdaki XP işletim sistemli bilgisayarda denedim. Fakat durum yine aynıydı.

Daha sonra bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptım, Com port girişi bit rate oranını yükseltmem gerektiği ile ilgili bir yazı buldum.
Ve bunu uygulayıp tekrar denedim ama sonuç yine aynıydı.

Bir türlü flash okunamıyor, bu nedenle de "flash erase" yapıp yeni image yükleyemiyordum.

Daha sonra Cihaza tekrar anteni bağladım scart ile tv'ye bağladım ses girişlerini bağladım ve açtım.

Cihaz normal bir şekilde çalışıyor fakat bir türlü dreamup ile bağlanamıyorum.

İmage yükleme yöntemlerinden en iyisi olarak DReamUP ile RS232 kablo ile yapılan yüklemeler gösteriliyor.

Acaba belirttiğim konuda göz ardı ettiğim yada atladığım bir konu mu var?

Ya da sizin "şunu da dene" diyeceğiniz bir öneriniz var mı ?

Tüm cevaplar için şimdiden çok teşekkürler..

Saygılar...

Not: DreamUp 1.3.2.1, DreamUp 1.3.3.4, DreamUp 2.1.4 programlarının her üçü de hem Xp işletim sisteminde Hem de Win7 işletim sisteminde denenmiştir. Hem RS232 ( XP işletim sistemli bilgisayarda ) kablo hem de Usb to RS232 ( Win7 işletim sistemli bilgisayarda ve Xp işletim sistemli bilgisayarda ) kablo ile denenmiştir.