Ögrencilerin askerlikleri 1111 sayili askerlik kanununun 35/c maddesi ile belirlenen esaslar çerçevesinde;

Erteleme ESASLARI:

INTIBAK:

2 veya 3 yillik Önlisans programlarindan mezun olup da lisans programlarina devam edebilmek için ÖSYM’ce açilacak dikey geçis sinavlarina katilacaklar ile kendi alanlarindaki açikögretim lisans programlarina sinavsiz kayit yaptiracaklar, kayit yaptiracaklari celp dönemlerinden birinde bakaya kalsalar dahi askerlikleri ertesi yila birakilir. 4 yil veya daha fazla süreli örgün ögretim lisans programlarina dikey geçis yapabilmek için intibak programlarina kayit yaptiranlar ertesi yila birakilir. Örgün ögretimde intibak programlarina devam edenlerden basarili olamayanlarin ( bu süre en fazla üç yariyildir.) okullariyla ilisikleri kesilmeyecektir. Bu sebeple birinci defa ertesi yila birakilmalari sonucunda fakültelerin üçüncü sinifina kayit yaptirmaya hak kazandiklarina dair belge ibraz edemeyenlerin durumlari okullarindan sorulur ve olumlu cevap alinanlarin askerlikleri ertesi yila birakilir. Ancak farkli alanlardaki açikögretim lisans programlarina devam etmek isteyenlerin intibak programlari sirasinda süresiz sinav haklari bulunmasi ve bu sirada ögrencilik haklarlindan yararlanmamalari sebebiyle ertesi yila terk islemi yapilmaz.

Azami ögrencilik SÜRELERI:

Hazirlik siniflarinda geçen süreler azami ögrencilik süresinin hesaplanmasinda dikkate alinmamaktadir. Ayrica, okulun yönetmeliginde belirtilen mazeretleri nedeniyle kayitlarini donduranlarin bu süreleri, bir dönem/sömestr olsa bile tam yil olarak kabul edilmekte ve ögrencinin lehine degerlendirilerek azami ögrencilik süresine ilave edilmektedir. Bu süre hiçbir zaman iki yil veya dört dönemi (sömestr) geçmez.

Isledikleri disiplin suçlari sebebiyle en az bir dönem okuldan uzaklastirma cezasi alan ögrencilerin de bu süreleri tam yila tamamlanmak suretiyle azami ögrencilik sürelerine ilave edilir, ancak bu süre hiçbir zaman bir yil veya 2 dönem/sömestri geçmez. Ögrenci kayit dondurdugu/disiplin suçu nedeniyle okuldan uzaklastirildigi süre içinde ögrenci kabul edilir ve ertesi yila terk islemi yapilir.

2547 sayili yüksek ögretim kanununun 44 ncü maddesi geregince, azami ögrencilik süresi sonunda mezun olamayan son sinif ögrencilerine (Gülhane askeri tip akademisi ve açik ögretim programlari hariç) ilave sinav hakki verilir. Buna göre; mezun olabilmek için ara siniflar dâhil 3 ve daha az dersi olanlar dört dönem, 4 ve 5 dersten basarisiz olanlar iki dönem, ilave iki dönem sonunda ders sayisini 3 veya daha az sayiya indiremedikleri sürece tekrar iki dönem olmak üzere birer yillik sürelerle azami iki yil (dört dönem) ertesi yila terk edilir. 3 veya daha az sayida dersi olanlara sinirsiz sinav hakki verildiginden bunlarin askerlikleri ertelenmez.

Özel/Aksam ve Açik Liseler:

Açik ögretim liselerinde okuyan ögrencilerin askerlikleri ertelenmez. Aksam liselerinde okuyanlarin, 625 sayili kanun geregince kurulmus özel liselerde okuyanlarin ve açik ögretim lisesi meslek programlarina devam edenlerin askerlikleri ise ertelenir.

Yurt Disinda Ögrenim Görenler

Yurt disinda okuyan ögrencilerin askerliklerinin ertelenmesi ögrenciliklerinin millî egitim bakanliginca taninmasi sartina baglidir. Yasanin kendisine tanidigi süre içinde yurt disinda ögrenime basladigi halde ögrenciliginin taninmasi çesitli nedenlerle gecikmis ve fiilen ögrenciligi devam edenlere millî egitim bakanligi tarafindan bildirilmesi durumunda alti aylik ek süre verilir. Bu süre içinde islemlerini tamamlayanlarin ertelemesi yapilir.

Çiraklik/Meslek Egitimi:

Çiraklik/meslek egitimine katilanlar; yurt içinde 22 yasini tamamladiklari yilin 31 Ekim tarihine, yabanci ülkelerde ise egitimin bitimini takip eden 31 Ekim tarihine kadar, yurt içinde çiraklik egitim merkezi müdürlükleri, yabanci ülkelerde konsolosluk veya çalisma ataseliklerince doldurulup onaylanan belgeye istinaden ertelenir.

Sevk Tehirleri:

1111 sayili askerlik kanununun 36 nci maddesi geregince yapilan sevk tehir islemleri; lise ve dengi okul mezunlari için, askerliklerine karar aldirarak dilekçe ile talep etmeleri durumunda isleme tâbi olduklari dogumlularin sevk tarihinden itibaren 2 yil, 2–3 yillik yüksek okul mezunu veya 4 yil ve daha fazla süreli fakülte terkler için 1 yil süreyle sevkleri tehir edilir.Sevkleri her ne sebeple olursa olsun tehir edilenlerden, sevk süresinin bitiminde ögrenci oldugu anlasilanlar ertesi yila birakilirlar. Sevkinin tehirine talep etmeyerek, askere gitmek isteyenler sevk tehir süresi içinde istedikleri zaman bu taleplerinden vazgeçebilirler. (Bakaya kalanlar dâhil),Ögrenci iken askere gitmek için dilekçe ile talepte bulunanlarin askerliklerine karar alini ve askere sevkleri planlanir. Bunlarin okullarindan ilisiklerini kesmeleri istenmez. Ögrenimlerine devam edeceklerinden yeniden ertesi yila birakilmalarini talep edenlerin bu talepleri kabul edilir. Yoklama kaçagi veya bakaya olmamak (sinava girdigi yilin celp dönemlerinden birinde bakaya kalanlar hariç) kaydiyla, o yil ÖSYM sinavina katilacaklarini belgeleyenlerin sevkleri önce Agustos celbine, daha sonra ÖSYS sinavini kazandigini (ÖSYM’ce belirlenen barajin üstünde puan alanlar) belgelemeleri halinde Kasim celbine kadar, meslek lisesi mezunu olarak yüksekögretim programlarina sinavsiz kayit yaptiracaklarini belgeleyenler ile uzman erbas ve uzman jandarma yetistirilmek üzere yapilan sinavlarda basarili oldugunu belgeleyenlerin sevkleri ise Kasim celbine kadar tehir edilir. (Sevk tehir süresi içinde olup, yoklama kaçagi-bakaya olanlar dâhil) Bunlardan ek yerlestirme sonucu bir yüksek ögretim kurumuna yerlestirilenlere sevkin son gününden sonraki bir tarihte kayit hakki verildigi takdirde kayit tarihinin son gününe kadar belge verilir. Bu tarihe kadar kayit yaptirmayanlar bakaya takibine alinir. Meslek Yüksek Okulu ve Açik ögretim ön lisans programlarindan mezun olarak, lisans programina devam edebilmek için “Dikey Geçis Sinavina” girecekler ile sinavsiz olarak kayit hakki kazananlardan, sinava girdigi yilin celp dönemlerinden birinde bakaya kalanlar Kasim celbine ertelenir.

Diploma Denkligi:

Yurtdisindaki yüksek ögretim kurumlarindan mezun olanlarin diplomalarinin denkliginin kabul veya reddi, yüksek ögretim kurulunun yetkisinde oldugundan, YÖK’ün denklik karari (lisans düzeyinde, Ön lisans düzeyinde veya denkligini kabul etmeme) sonucuna göre yükümlülerin statüleri belirlenmektedir.

Orta ve yüksek ögretIm kurumlarindaki azami ögrenclikk süreleri

Örnek–1: 1981 dogumlu yükümlü 01.01.2000 yilinda askerlik çagina girmektedir. Bu yükümlü 1999 yilinda liseden mezun olmus ise askerlik çagina girdigi yil dikkate alinarak 2 yil sevk tehiri yapilmakta ve 31.12.2003 yilina kadar sevki tehir edilecek ve 2004 yilinda subesinin celp döneminde sevke tâbi olacaktir31 ekim 2000 tarihine kadar son yoklamasini yaptirmamis ise yoklama kaçagi (1111/86.md.tâbi olarak) karar aldirdiginda 02 ocak 2004 tarihinde sevk edilecektir.

Örnek–2: 1980 dogumlu yükümlü 01.01.1999 yilinda askerlik çagina girmektedir. Bu yükümlü 1999 yilinda yüksekögretim kurumuna kayit yaptirmis ve 01.08.2000 tarihinde kaydi silinmis ise, fakülte terk o1arak askerlik karari aldirmasi ve sevk tehiri talebinde bulunmasi halinde 1 yil sevk tehiri yapilacagindan 31.12.2002 yilina kadar sevki tehir edilecek ve 2003 yilinda subesinin celp döneminde sevke tâbi olacaktir. 31 ekim 2000 tarihine kadar son yoklamasini yaptirmamis ise yoklama kaçagi (86.md.tâbi olarak) karar aldirdiginda 02 Ocak 2003 tarihinde sevk edilecektir.