Türkiye'nin de ortak üretim projesine dahil olduðu Müþterek Taarruz Uçaðý (F-35 Þimþek II) havadaki ilk yakýt ikmal testini baþarýyla tamamladý.

F-35 Þimþek II'nin (Lightning II) 34'üncü uçuþta, havada yaptýðý yakýt ikmal testinin ilk aþamasýný baþarýyla tamamladýðý, havadaki yakýt ikmal kabiliyetinin, F-35'in operasyonlarýný geniþleterek daha uzun süreli uçuþlara imkân saðlayacaðý bildirildi.

Lockheed Martin Baþkan Yardýmcýsý ve F-35 Programý Genel Müdürü DanCrowley, yaptýðý yazýlý açýklamada, F-35 programýnýn baþarýyla ilerlediðini ve F-35'in her gün deðerini kanýtladýðýný belirtti.

Crowley, "Kýsa kalkýþ, dikey iniþ yapabilen ilk uçak olan F-35'in ilk uçuþu bu yýlýn ortalarý olarak planlanýyor. ABD Hava Kuvvetleri'ne 2010'da teslim edilmesi öngörülen 19 test uçaðýnýn tamamý üretim aþamasýnda ya da uçuþ hattýnda ve ilk iki üretim uçaðý için de montaj iþlemleri sürüyor" dedi.

2006 yýlýndaki ilk uçuþundan itibaren F-35'in son derece dayanýklý ve kontrollü olduðunu ifade eden Crowley, "Havada yakýt ikmal ekipmanýna yönelik, karada kapsamlý testler yaptýk, testin baþarýyla tamamlanmasý bu yüzden bizim için sürpriz olmadý" diye konuþtu.

Radarda görünmezlik özelliðine sahip, süpersonik, çok fonksiyonlu 5'inci nesil taarruz uçaðý F-35, AV-8B, A-10, F-16, F/A-18 Hornet ve Ýngiliz Harrier GR.7 ve Sea Harrier tipi uçaklarýn da aralarýnda bulunduðu uçaklarýn yerini almak üzere tasarlandý.

Lockheed Martin firmasý, F-35 Þimþek II'yi baþlýca endüstriyel ortaklarý Northrop Grumman ve BAE Systems ile üretiyor.